2017 Sokak Modası

Moda kendinden esinleniyor, yeniden doğuyor, yok oluyor ve bu tekrar eden devinimle yeniden var oluyor. Global markalar, bu döngü içinde, yaşadığımız zamanın ötesine yolculuklar yapıp, bizi heyecanlandırmaya ve ışık hızıyla ilerlemeye devam ediyor. Bu büyük markalarda, gelecekte gerçekleşme olasılığı olanlara inanmayanlara yer yok. Çünkü, gelişime inanan yaratıcı direktörler ve onları destekleyen yöneticiler sayesinde bugün oldukları yerdeler.

Geleceğe inanan ve gençleşme üzerine giden markalara baktığımızda Loewe, dikkate alınması gereken lüks markalardan biri. 1846’da Enrique Loewe Roessberg tarafından Madrid’de kurulan Loewe Dünyadaki ilk lüks tüketim markalarından biri. Geçmişten günümüze modernleşme stratejileriyle paralel mantıkta ilerlemesinde yatıyor başarısı. Kültürlerarası referanslara alışık olması, evrensel platformda sağlam yer edinmesini sağlıyor.

Şimdi 2013’ten beri, yaratıcı direktörlüğünü Jonathan Anderson üstleniyor Loewe’nin. Tasarımcı seçimi de daha öncekiler gibi rastlantısal değil. Markayı içinde bulunduğu zamanın çok ötesine taşıyabilecek, tazelenebilen ve markayı güncelleyebilecek biri.

Geçmişten günümüze popülerliği yükselmeye devam eden ‘it bag’ listeleri de oldukça zengin. 1975’te ‘Amazona Bag’,

80’leri dirilten ‘Flamenco Bag1, beş farklı kullanım imkanı olan ‘Puzzle Bag’ ve son olarak ‘Elephant, Panda Coin Bag1 arzu nesnesi olarak kalmaya devam ediyor. Jonathan Anderson’un, Loewe İlkbaharYaz 2017koleksiyonunda, markanın geleneksel ana malzemesi deriyi, sentetik enjeksiyon ve pvc içeren malzemelerle kullandığını görüyoruz. Anderson’un özgün, bilinçli ve yenilikçi bakış açısını “İkinci cildimiz ne olabilir diye düşündüm,” açıklaması yansıtıyor zaten. Özellikle son koleksiyonunda kullandığı bilim kurgu karakterleri, onun çocukluğuna dair doneleri de veriyor. Gelecekçi olduğunu kanıtlayan, tekstil teknolojilerinden faydalanan Anderson, mumlu, su geçirmeyen keteni kullanmaktan geri kalmayıp ‘yeni klasiği bulmanın’ geçmişe meydan okuyabileceğinden bahsediyor.

Pekii insan bedeninin nefes almak, beslenmek, uyumak gibi temel dördüncü ihtiyacı diyebilir miyiz giyinmek için? İhtiyaca yönelik işlevsel beklentilerin dışında, modanın sınırlardan arınmış, yüzü geleceğe dönük ve genç hissettiren yaklaşımlarına da ihtiyacımız var. Yani başka bir deyişle Loewe’ye, bünyesine aldığı Jonathan Anderson’a, yani yenilikçi girişimcilere ve onlara inanlara… Dünyanın ihtiyacı olan sihirli değnek, yenilik olabilir mi?

2017 Sokak Modası_14.jpg2017 Sokak Modası_0.jpg2017 Sokak Modası_8.jpg2017 Sokak Modası_19.jpg2017 Sokak Modası_22.jpg2017 Sokak Modası_18.jpg2017 Sokak Modası_27.jpg2017 Sokak Modası_30.jpg2017 Sokak Modası_31.jpg2017 Sokak Modası_26.jpg2017 Sokak Modası_15.jpg2017 Sokak Modası_11.jpg2017 Sokak Modası_25.jpg

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir