Art Basel

Sanata hiç bu kadar düşkün olmamıştık. Müjde Metin, ziyaretçi olarak katıldığı Art Basel üzerinden, sanatla olan yeni dönem ilişkimizi, şelfle merakımızı, Kim Kardashian’ın poposunu ue gerçek bir bıçaklama olayının neden ue nasıl sanat olarak algılandığını yazdı

Sanat galerilerinin, yıldızlı çağdaş sanat etkinliklerine, ikileme düşerek yaklaştıkları günler mazide kaldı. Miami Beach’in palmiyeli atmosferinden midir bilinmez, özellikle Art Basel Miami Beach bu yeni devrin en şaşaalı ispatını yaptı. Yayın yaptığı kanal, lifestyle mülkiyetini kanıtlama çabasıydı… Sanatı hardcore piyasalaştıran plastik tavırlardan rahatsız olduğumu bilirdim ama Miami Beach, bunun içine ‘şüpheli modernite’ katalizörünü ekleyerek, beni daha da keskinleştirdi. Çağdaşkavramsalperformatif sanat nedir, ne değildir tartışmalarını bir kenara bırakalım, esas olay başka soruya cevap bulmakta: Ne olacak bu algısızlık hali?

İLHAMSIZKALMflK

Kimisi tuhaf tuhaf giyinmişti, kiminin tek derdi partiye davetiye bulmaktı, kimisi yeni sevgilisiyle randevudaydı ve bir çoğu da selfie’sini çekebileceği bir eser arıyordu. Ve belki de bu etmen yüzünden, yüzeysel küratöryal sanat seçkileri zihnimi pek açmadı, içerideki fazlasıyla “gerçek” ve “ilhamsız” hava yetmezmiş gibi, trajik bir olay da oldu. Bir kadın ziyaretçi, başka bir kadın ziyaretçiyi bıçakladı

ve bir takım sanat severler bunu performans sandı. Aslına bakarsanız bu etrafta dolaşan yalan rüzgarının en somut örneğiydi. Şimdi benim yerimde siz olsanız nasıl hissedersiniz? Kimse Miley Cyrus’u eleştirmek istemiyor, herkes Jeff Koons’un balonlarını seviyor ve Versace Mansion’da yemek yiyor. Otellerin havuz kenarlarına Damien Hirst ve Carole Feuerman heykelleri yerleştirilmiş, vücuda oturan elbiseler ve platform topuklar adeta Art Basel üniforması. Böyle bir yerin samimiyetsizliği nasıl sevilebilir?

HALAUMUTVAR

Art Basel anılarımda, Kim Kardashian’ın poposunun sanat eseri olarak kabul edildiğini öğrendiğim an, beynimde aynı yerde depolanacak. Yalnızca gülümseyerek şunları hatırlayacağım: Art Basel’in hemen karşısındaki Design Miami fuarı, DJ Kemit ve Solange’ın Surfcomber’daki partisi, Rubell Family Collection’ın ‘No Man’s Land’ sergisi, Lucian Freud’un Woman with Arm Tattoo eseri, Robert Whitman’ın renkli kalem çizimleri, Ryan Heffington’m Ritz Carlton’daki punk-rock su balesi gösterisi, Cypress Tavern’deki mutlu akşam saatleri ve dans eden müthiş enerjili insanlar, sanata olan inancımı ayakta tutmaya yarayacak.

Art Basel’in bir zamanlar “havalı” olan ünlüler grubu da değişti. Artık daha yaşlı ve nasıl desek, aynı fuar gibi modası geçmiş.

Art Basel _14.jpgArt Basel _13.jpgArt Basel _20.jpg

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir