Ayın Ünlüsü: Neslihan Yavuzcan

Neslihan Yavuzcan’ı tanımlarken söylenecek o kadar çok şey var ki… Model, Sportif markasının kurucusu, basketbol antrenörü, sunucu, gazeteci, yazar, doğal nefes ve yaşam koçu. Ancak biz onunla 2008 yılından bu yana çalışmalarını yürüttüğü dönüştürücü nefes terapisi hakkında konuştuk. Hatta bir de nefes seansına katıldık. Onun çalışmasını hem gözlemledik, hem de deneyimledik. Dönüştürücü doğal nefesin insan hayatına ne kadar katkı sağladığını ve birikmiş duygulardan nasıl arındırdığını öğrenmek için hemen okumaya başla!

Spora basketbol ile adım attığını biliyoruz. Sonra da antrenörlük, medya sektörü. Bu süreç nasıl gelişti, biraz bahseder misin?

Çok küçük yaşlarda basketbola başladım. Günde dört saat antrenman yapıyor ve o antrenmanlarda hayatımın yüzde 80’ini geçiriyordum.

Çok iyi bir antrenörüm vardı: Ustam Fehmi Sadıkoğlu. Antrenmanlarımı çeşitlendiriyordu, mesela “Bugün Tai Chi yapıyoruz” diyordu. Başka bir gün Tina Turner eşliğinde ball handing antrenmanları yapıyorduk. O zamanlarda dünyaya geliş amacımı sorgulamaya başladım. “Ben kimim? Hayattaki duruşum nasıl olmalı?” Bu, hem öğrenme hem de öğretme arzumu kamçıladı. Kendim öğreniyor, başkalarına da öğretiyordum. İnsanların hayatına dokunma isteğim hep vardı, iyi bir dönüştürücü olduğumu biliyordum. Hayatı anda yaşamayı öğrendim. Sonra güzellik yarışmasına girdim beşinci oldum, basketbol hayatım ise antrenör olarak devam etti. Bir dönem çok güzel bir ekiple Health andShape dergisini çıkardık. Ardından TV’de spor programı hazırlayıp sunmaya başladım ve modellik yaptım. Çok şanslıyım ki, daima istediğim işleri yaptım.

“İnsanların hayatına dokunma isteğim hep vardı, iyi bir dönüştürücü olduğumu biliyordum. Neslihan Yavuzcan’m seminerlerine, Nişantaşı Nea Yaşam Merkezi ve Clubsporium Akatlar’da katılabilirsin. Ayrıntılar için: Neslihanyavuzcan.com

Programlarında ve yazdığın kitaplarda odak noktalarından biri spor. Bunu nefes terapisiyle birleştirmeye nasıl karar verdin?

Türkiye’de spor programları açığı vardı, Ofsayt programını sunmam için teklif geldi ama içim elvermiyordu, futbol haricinde bir şeyler yapmak istiyordum. Sportif diye bir program yapmaya karar verdim. İçinde tüm sporlar
olacaktı. Bu programda fitness çalışmaları gösterdim; sağlıklı beslenme, psikoloji ve alternatif sporlara yer verdim. Yamaç paraşütünden skysurf’e kadar denemediğim şey kalmadı. 500 program yaptık ve Sportif markalaştı. Yaptığım iş yaşama şeklimdi zaten. Ardından bu formatı DVD, web, kitap ve gazete sayfasına taşıdım. 2007’de içten dışa sağlığı öğrendim ve biraz işin ruhsal boyutunu fark etmeye başladım. 2008’de bir gün Judith Cravitz’in tanıtım nefes seansına girdim. Nefes almaya başladık, ses enerjisini kullandık. Çok acayip bir histi, sonra birdenbire bedenimde değildim. Bağıranlar, ağlayanlar, istifra edenler oldu (ben de onlardandım). Ve bittikten sonra meditasyona geçtik. Sanki üzerimden kendi ağırlığım kadar bir ağırlık kalktığını hissettim. Seanstan kalktım, Cravitz bana dedi ki: “Seni çocukken küveze koymuşlar, boğazına bir şey kaçmış. Doğum travman çözüldü, geçmiş olsun.” Ben de “Annemi mi aradınız?” diye sordum. Bu kadar işe yaramasına inanamamıştım, benim nefese olan aşkım orada başladı. 2011’de hayatımda tıkanıklıklar oldu; finansal krizler, sıkıntılar… Bunun üzerine biraz nefes almalıyım diye düşündüm. Koçluk eğitimi aldım. Beden, zihin ve ruhsal boyutta değişimim gerçekleşti. Şu an Akatlar Club Sporium ve Nişantaşı Nea’da çalışıyorum.

Nefes terapisi için insanlar sana nasıl geliyor?

Rezonans yasasına göre, zaten benim frekansımda olanlar bana geliyor. Nasıl nefes alıyorsan nefesin seni ele veriyor. Nefes fiziksel boyutta bana gelenleri çok etkiledi. Çocuğu olmayanların çocuğu oldu, sedef hastalığının geçmesine yardımcı oldu, tiroid, astım, koah ve kanser hastalarında yüzde 50-60 oranında değişimler yaşandı. Çünkü zihinsel boyutta durgun bir zihne sahip oluyorsun. Nefesle hayatta başına gelen her şeye “Eyvallah” demeyi öğreniyorsun. Müthiş bir bütünlük hissi yaratıyor. Cinsel çakralar açılıyor, birlik bilinci gelişiyor. Hayatına bolluk, bereket, aşk, sevgi, ne istiyorsan o geliyor.

Dönüştürücü nefes bedenimizde neleri değiştirebiliyor?

Kandaki oksijen oranı artıyor, bağışıklık sistemi güçleniyor, daha sağlıklı bir zihne sahip oluyorsun.

Metabolizman hızlandığı için kilo vermeye yardımcı oluyor. Kafaya fazla bir şey takmıyorsun, ne istediğini biliyorsun.

Nefes, egzersiz ve sağlıklı beslenme arasında nasıl bir denge var sence?

Nefes seni dengeler; ama önce doğal nefes almayı öğrenmelisin. Ardından her şey değişiyor. Daha dengede oluyorsun. Kendine değer vermeye başladığın için bünyene zarar verecek şeylerden uzak duruyorsun. Nefes insanların hayatını

“Nefesle hayatta başına gelen her şeye ‘Eyvallah’ demeyi öğreniyorsun.”

“Dünyageçmişten annmakistiyor, gelecekten korkuyor, anda kalmak lazım. Gözümüzü kapadığı-mızdayokuz. açtığımızda varız.

tamamen yenileyebilir. İlk önce bolluk bilincini yaratıyor. Senlik, benlik kalmıyor. İnsanlar her şeyin kendi yansımaları olduğunu anlıyor, kimseyi suçlamıyor ve gerçekten değişip dönüşüyorlar. Hayatlarının liderliğini ele alıyorlar.

Nefes egzersizleri için mutlaka bir terapistle çalışmak gerekir mi? İnsanlar teknikleri öğrendikten sonra kendileri de yapabilir mi?

Bir terapist eşliğinde çalışmak çok önemli ancak her nefes koçuna gitmelerini tavsiye etmiyorum. Yanlarında bir profesyonel olmadan yapmasınlar. Örneğin ben doktor eşliğinde, dönüştürücü doğal nefes çalışıyorum.

Öğrendiklerimle kendi tekniklerimi geliştirdim. Gözlere bakıp çalışıyorum. Yaptığımız olumlamalar çok işe yarıyor. Ayrıca nefes tekniklerini bir çatı altında toplayabilmek için Türkiye Nefes Federasyonu’nu kuruyorum.

Mucizeler Kursu 365 gün mucize bilinci eğitimleri nasıl işliyor?

Mucizeler Kursu (A Course in Miracles) kimseye ait bir kurs değil. Türkiye’deki çevirmeni Ahmet Akın, Serap Gülşen de editörlüğünü yapmış. Bu bir zihin dönüşüm programı. Senin hayata yüklediğin anlamı kaldırıyor ve yerine bambaşka anlam yüklüyor. Ben Mucizeler Kursu’nu Eylül ya da Ağustos

ayında açacağım; haftada bir gün, iki saat bir araya geleceğiz.

Sağlıklı olmak için nefes egzersizleri dışında neler yapıyorsun?

Haftanın üç günü bir saat yürüyorum, hafif ağırlıklarla çalışıyorum. Sağlıklı ve dengeli besleniyorum.

Konsantre içecekler içmiyorum, kızartma yemiyorum ama hayatı belli bir oranda dengeliyorum. Canım istediğinde mantı da yiyorum, çikolata da! Bir de pozitif bakıyorum her şeye. Ben dünyaya iyimser gelenlerdenim. Sabahları erken kalkıyorum, güneşi selamlıyorum. Tibet’in Gençlik Pınarı’nı yapıyorum. Kendimi fazla tüketmiyorum, eskisi gibi her olaya takılmıyorum. Hayatımda gidenler oluyor, kalanlar oluyor. Dostlarımla, ailemle birlikte olmayı çok seviyorum. Amaçlarımı yaymak ve bunun için araç olmak çok önemli benim için. Doğduğum günden beri ne yapacağımı biliyordum. Şu an dolu dolu 44 yaşındayım ve 25 yıldır bu işin içindeyim.

Nefes Terapisi

Neslihan Yavuzcan ile söyleşimiz bittikten sonra, daha önce hiç nefes terapisine katılmamış olan Ünzile Pektaş’ın seansını izledik.

Yaşananlar gerçekten çok ilginçti. Neslihan Yavuzcan, nefes analizi yaptıktan sonra uzun alış, kısa ve rahat verişlerle kök çakrasına basarak nefesin yönlenmesini sağlıyor. O sırada endişe, korku, öfke, ne varsa ortaya çıkıyor. Sakin bir şekilde başlayan Ünzile Pektaş, seansın ortalarına doğru ciddi bir panik hâli veağlama krizi yaşadı. Neslihan Yavuzcan, blokajları açmak için nefes çalışmaları yaptırdı. Terapinin ortasında ise, Ünzile’nin yaşadığı ağlamayla ölüm korkusu, boğulma korkusu ve panikatağı olduğunu gördü ve terapiyi bunu çözmeye adadı. Özellikle boğaz çakrasında tonlamalar çalıştılar. Bir süre devam ettikten sonra meditasyona geçtiler ve ardından derin birrahatlama hissi geldi.

Tüm bunlarbizim gözümüzün önünde gerçekleşti. Sadece bir seansta bile fark hissedilebiliyor. Neslihan Yavuzcan, “Ben kanal oluyorum, orada içsel olarak bana ne geliyorsa yönlendirmeleri yapıyorum. Kişiye özel çalışıyorum. Bu gönül işidir, şifayı verirken ben yaptım demek doğru olmaz, şifa kendinden adanmışlıkla ilerler. Hayatım nefes oldu benim, herkese nefes aldırmak için elimden geleni yapıyorum” diyor. Ünzile Pektaş ile seanstan sonra yaptığımız konuşmada, daha önce yapmaktan çekindiği nefes seansının derin bir rahatlama hissettirdiğini, ruhunu hafiflettiğini söyledi.
Neslihan Yavuzcan ile ünlü şarkıcıdan çok konuşulacak 'yatak ...Hilal Ergenekon-Neslihan Yavuzcan +1 TV Hilal'le Artı Muhabbet 11 12 ...Neslihan Yavuzcan Foto GaleriNESLİHAN YAVUZCAN İLKLERE İMZA ATMAYA DEVAM EDİYOR… - Magazinci ...Neslihan YavuzcanNeslihan Yavuzcan's Feet

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir