Bahçeler İçin Çardak Modelleri Ve Yapımı

Bahçenin romantik süsleri: Çardaklar

Özellikle bol güneş alan bahçelerde ya da sıcak iklimli yörelerde, güneşin ypkıcı ışınlarından korunmak için mutlaka gölgelik alanlar oluşturulması gerekir. Bu gereksinim sonucunda ortaya çıkmış olan çardaklar ve kameriyeler bahçeye romantik, derlitoplu bir hava verirler.

Çardaklar ve kameriyeler çeşitli biçimlerde olabilir, değişik malzemelerle yapılabilirler; ama ne tür malzeme kullanılırsa kullanılsın, atmosfer olaylarına dayanıklı, hızla yetişip büyüyen tırmanıcı bitkilerin dal ve yapraklarını kaldırabilecek kadar sağlam olmalıdırlar.

Çardağın, bitkilerin ağırlığını taşıyacağına güvenebilmek için toprağa (50-70 cm derinliğine) beton bloklarla tutturulan dikmeler çakı İmal ıdır (beton bloklar toprağın altında kalıp görü nmeyecekl erdir). Çarda- ğın bir yanı duvara dayanıyorsa, kirişler sağlam demir konsollarla tutturulmalıdır. Alışılmış çardaklar, ahşap kazıklar üstüne oturtul-,, muş, birleşme noktalarında ip ve sazla bağlanmış, üstr lerine genellikle bir asma sardırılmıştır. “örtülü balkon” biçiminde yapılabileceği gibi “sundurma” biçiminde de yapılabilir, yani bir yanı duvara yaslatılıp demir desteklerle taşınabilir. Kameriyeyi çardaktan ayıran en büyük özellik, daha toplu ve sınırlı bir alanda yer alması, genellikle kare ya da yuvarlak bir biçimde olması ve yalnızca üstünün değil, çevresinin de dikmelere sardırılan bitkilerle kaplanmasıdır. Mor-salkım bitkisiyle kaplanan çardaklar çok güzel görünümlüdürler; kameriye ve çardaklarda morsalkımın yanı sıra, hederaya da daha başka sarmaşıcı ve tırmanıcı bitkiler kullanılmasıyla da son derece güzel süsleyici etkiler elde edilir.

Bahçeler İçin Dekoratif Çardak Modelleri › Ev Dekorasyon ...Bahçeler İçin Dekoratif Çardak Modelleri › Ev Dekorasyon ...bahçeler için dekoratif çardak modelleri kamelya çeşitleri ...... ahşap malzemeden barbekülü sade kamelya dikdörtgen çardak modeliferforje çardak modeli e 01 ferforje çardak modeli e 01kamelya yapımı fiyatları | Ustaiste BlogPin Bahçeler Için Yeni çardak Ve şemsiye Modelleri on PinterestBahçeler İçin Dekoratif Çardak Modelleri › Ev Dekorasyon ...... lüks tasarımlı koltuklu masalı kamelya dikdörtgen çardak modeli

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir