Burberry kış koleksiyonu 2016

Bir keresinde sinema dünyasının moda dünyasına karşı snop bir tavrı olduğunu söylemiştiniz. Siz nasıl karşılandınız?

“Yapımcılar benimle ilgilenmeye başladığı andan itibaren, entelektüel olarak yetersiz buldukları için modellik mesleğini bırakmam gerektiğini söyleyen çok insan oldu. Model olmak demek, beyinsiz olmak demekti sanki. Bu süreçte pek çok şey değişti, bugün artık modanın günümüz toplumuna etkisini kimse yadırgamıyor.”

Yani kendinizi hâlâ Burberry moda dünyasına yakın hissediyorsunuz, öyle mi?

“İstesem bile uzaklaşamam ki! Bildiğiniz gibi moda dünyasının en etkin iki ismine oldukça yakınım; manevi babam Christian Louboutin ve Kari Lagerfeld. Bu iki deha beni çok iyi tanır ve onların her daim yanımda olmaları benim için büyük lütuf. Hatta Kari, başıma gelecekleri benden önce hisseder. Mesela hamile olduğumu ben daha öğrenmeden hissetmişti.”

Hayatınızdaki en büyük değişiklik herhalde anne olmanızdır…

“Ondan da öte bir aile kurmuş olmam.”

Beklenmedik bir durum muydu?

“Pek değil çünkü çok aşık olmamın ötesinde, yoğun bir şekilde hayatımı biriyle birleştirme isteği hissediyordum. Bu yüzden Alex ile evlendim ve Jack dünyaya geldi. Evlilik artık çok da popüler değil, biliyorum ama bunun bir tür cesaret örneği olduğunu düşünüyorum çünkü evlilik bencillikten çok uzak bir kurum. Sık sık kendinizden ödün vermeniz gerekiyor ve bu insanı çok olgunlaştırıyor.”

Bütün bunlar kariyerinizde ilerlemenize fırsat veriyor mu?

“Tabii. Hayatımda hiçbir şeyin değişmemesinin iki nedeni var; bir, gittiğim her yere Jack’i de götürüyorum. İki, zaten kendimi sinemaya bugün adadığımdan daha fazla adamak istemiyorum.”

Bu son cümleyi biraz açar mısınız? “Belli bedensel normlardaki kadınların (“güzel kadınların” dedirtmek için üç dakika kadar uğraşıyorum) kendilerine uygun roller bulmaları çok zor. Sanırım yapımcılar işin kolayına kaçıyor; güzel bir gülümsemenin ya da çekici bir siluetin, bir filme geçer not verilmesi için yeterli olduğunu sanıyorlar. Oysa ben hep daha ileri gitmek istedim, konforlu alanın rehavetine kapılmaktan hep kaçındım.”

Bu nedenle mi kamera arkasına geçtiniz?

“Uzun yıllardır üzerinde çalıştığım bu belgeselin seyirciyle buluşma zamanı gelmişti. Arap Baharı gerçekleştiğinde, Mısır’la ilgili vizyonumu artık paylaşmam gerektiğini hissettim. Çocukluk arkadaşımla birlikte oraya gidip, pek çok ailenin yaşadıklarını ve gelecekle ilgili fikirlerini dinledim. Tanıdığımı sandığım bir ülkeye dair çok şey öğrendim. Bu deneyim en çok bir teoriyi onaylamama ve belgeseli finale taşımama yaradı.”

Nedir o teori?

“İlerleme kaydedebilmek için ille de Batılı olmak gerekmiyor. Dilimize yerleşen ‘gelişmiş ülkeler söyleminden anladığımız şey, diğer ülkelerin gelişebilmeleri için aynı modeli uygulamaları gerektiği yani kendi tarihlerinde ve kültürlerinde ters akıntıya kapılmaları. Ben aynı fikirde değilim. Bence yapmanız gereken ilk şey, köklerinizi ve kendinizi güçlendirmeniz.”

Sizin ait olduğunuz ülke Mısır mı?

“Evet. Ama İtalya ve Fransa’ya da aitim. Tıpkı kariyerim gibi ülkelerimde de tek bir seçim yapmak istemiyorum. Her üç ülkeyi de hissetmeye ihtiyacım var. Ama Mısır ile ayrı bir bağım olduğunu yadsıyamam çünkü ondan ayrılışım annemle babamın ayrılışına denk geldi ve henüz altı yaşındaydım. O ülkeyle henüz tamamlanmamış bir meselem var. Bir gün mutlaka Mısır’a dönüp, orada yaşayacağım.”

Derneğinizi de Luksor’da kurdunuz.

“Evet, ama derneğin hedefi sadece Mısır ile sınırlı kalsın istemiyorum. Ve adı hayırseverlik projeleriyle değil kültürel etkinliklerle anılsın istiyorum. Amacımız öğrencilerin bilinçlerini geliştirmek ve toplumun onları yutmak isteyen bir sistem olmadiğinı göstermek. Benzer bir çalışmayı İtalya’da da yapmak istiyorum. Böylece, bir dahaki röportajımızda anlatacak çok malzeme biriktirmiş olacağım!

Burberry 2015-2016 Sonbahar Kış Koleksiyonu Modaquaz

Burberry 2015-2016 Sonbahar Kış Koleksiyonu - Fotoğraf 2 - InStyle

Burberry Prorsum 2015-2016 Sonbahar/Kış Koleksiyonu Modaquaz

Burberry Prorsum 2015-2016 Sonbahar/Kış Koleksiyonu

Burberry Prorsum 2015 2016 Sonbahar Kış Koleksiyonu Modaquaz

Burberry Prorsum 2015 2016 Sonbahar Kış Koleksiyonu | Magazin Moda

2015 2016 Sonbahar Kış Trendleri Burberry Prorsum 2016 Modaquaz

2015 2016 Sonbahar Kış Trendleri - Burberry Prorsum 2016

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir