Buse Terim 2016

Institute of Technology’de eğitimini sürdüren Buse Terim, modaya dair gözlem ve birikimlerini tamamen hobi amaçlı olarak açtığı bloğunda  yazmaya başlamış. Kısa sürede aldığı olumlu yorumlar, onu hobisini işe dönüştürme konusunda yüreklendirmiş ve mezuniyetinin ardından çok sevdiği New York’u terk ederek İstanbul’a dönmüş. Ve o günlerde, geleceğe dair planını kafasında şekillenmeye başlamış: Moda anlamında Türkiye’nin en çok takip edilen dijital portalını kurmak. Buse Terim, kendisinden söz ettirmeyi kısa zamanda başardı ve başarılarına yenilerini eklemeye devam ediyor.

İlk moda anıların neler?

Modaya, özellikle kıyafetlere kendimi bildim bileli ilgiliydim. Evde anneme, babama, ablama önerilerde bulunmak, alışverişlerde fikir vermek bana hep zevk verirdi. Belki klişe olacak ama her küçük kız gibi moda anlamında ilk deneyimlerimi annemin ve ablamın gardıroplarını karıştırarak edindiğimi söyleyebilirim.

Buse Terim’in tarzı’ diyebileceğimiz kıyafetlerin belli özellikleri var mı?

Dediğim gibi, benim tarzım rahatlığı ön planda tutuyor. Rahat ve fonksiyonel parçaları seviyorum. Bol kesim gömlekler, spor ayakkabılar, tek renk tişörtler, blazer ceketler anahtar parçalarım. İçinde kendimi iyi ve rahat hissetmediğim kıyafetlere yönelmiyorum.

Kendine ilham kaynağı olarak gördüğün moda tasarımcısı kim?

Karl Lagerfeld.

En çok neye yatırım yaparsın?

Sezonlarla sınırlanmayan, zamansız olarak nitelendirilen çantalar her zaman önceliğim. Sezonun geçici trendlerini yatırımlık parçalar olarak görmüyor ve bu tarz parçaları daha erişebilir mağazalardan alıyorum. İpek gömlekler, küçük siyah elbiseler, pardesüler ise her zaman daha cömert olduğum parçalar.

Stilini nasıl tanımlarsın?

Günlük giyim stilimde çabasız şıklığı benimsiyorum. Spor ayakkabı, boyfriend gömlek, rahat sweatshirt ve postacı çantalar vazgeçilmezim. Davetlerde ve gece planlarında ise sade seçimler yapmaya, makyajımla aksesuarlarımı dengelemeye özen gösteriyorum. Mesela gösterişli bir küpe takmışsam beni kırmızı bir rujla göremezsiniz. Yıllar içinde stilimin daha da sadeleştiğini söyleyebilirim; eskiden çok sevdiğim neon renklere artık daha temkinli yaklaşıyorum. Daha oturmuş bir tarza sahip olduğumu düşünüyorum.

Hangi tasarımcıların kıyafetlerini giymekten keyif alıyorsun?

Koleksiyonlarını merak ettiğim markalar Alexander Wang, Balenciaga, 3.1 Phillip Lim, Missoni ve Miu Miu. Aksesuarda ise Celine, Chanel ve Christian Louboutin tutkunu olduğum markalardan.

Giderken en fazla özen gösterdiğin şey nedir?

Kıyafetlerimin vücut yapıma uygun olmasına

özen gösteririm: Sadece: moda olduğu için vücut yapıma uygun olmayan parçaları denemeyi uzun yıllar önce bıraktım. Mesela beni yüksek belli skinny pantolon ya da volanlı eteklerle göremezsiniz. Gerçek stil vücut yapımızı, yaşam tarzımızı dak^psaıftalı. Aksi takdirde zaten kendimizi rahat hissedenleyiz?” –

giyinmekyerine, kıyafetlerim aracılığıyla kişiliğimi tamamlamak benim için öncelikli.

Hayatta asla giymem diyeceğin bir kıyafet var mı?

Ten rengi külotlu çoraplar, vücuda yapışan kadifemsi eşofmanlar, volanlı elbiseler, yüksekbelli skinny p antolonlar ve jarse kumaştan vücuda oturan elbiseler giymem.

Gardırobunu en çok neler kaplar?

Gardırobumun açık ara birincisi ipek gömleklerim. Onları blazer ceketlerim ve spor ayakkabılarım takip ediyor.

Gardırobundaki en önemli parça?

Anneannemden hatıra kalan bir antika broş.

Vazgeçilmez aksesuarın?

Küpelerim. Gittiğim her yerden mutlaka küpe alırım. Sokak tezgâhları, antika pazarları benden sorulur!

En son kendine aldığın parça?

Mansur GavriePin Flamma Bucket Bag’ini aldım.

Birçok projede yer aldın. Gelecekte Buse Terim’i hangi projelerde göreceğiz?

Dijital platformlarda yenilikçi projelerde yer almak beni çok mutlu ediyor. Son aylarda da mobil uygulamam Buse on the Go’yu geliştirmek önceliğim. Gelecekte beni moda anlamında herke sin ilk adre si hâline gelmiş dijital portal ve uygulamaların başında görebilmeniz en büyük hayalim.

Hangi egzersizleri yapıyorsun ve ne sıklıkta?

Yürüyüş ve kick-box haricinde, egzersiz eğitmenimle farklı bölgelere yönelik egzersizler yapıyorum. Haftanın iki ya da üç günü mutlaka egzersiz yapmaya özen gösteriyorum. Spor salonuna gidemesem de açık havada mutlaka tempoluyürüyüş yapıyorum.

Diyet yapıyor musun?

Hafta içi yememe içmeme dikkat ediyor, hafta sonları ise kendimi özgür bırakıyorum. Bu

sistemi hayatımda yeni yeni oturttum. Dengeli beslenmek, istediğin zaman özgürce yiyebilme rahatlığı veriyor. Buyüzden aslında hafta içi hep diyette sayılırım.

En son izlediğin film?

Bana Masal Anlatma

En son aldığın albüm?

Happy Hour – Various Artists

En son okuduğun kitap?

Aybike Ertürk’ün yazdığı ve özellikle kadın olmanın keyifli yanlarına vurgu yapan Bayan Hiçbiri isimli kitabı okudum.
Buse Terim 2016

Buse Terim 2016

Buse Terim 2016

Buse Terim 2016

Buse Terim 2016

Buse Terim 2016

Buse Terim 2016

Buse Terim 2016

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir