Çocuğunuzun Uyku Problemi mi Var?

 Uyku sorunu

En büyük sorun üç yaşındaki çocuğu yatağa göndermektir. Çocuk yatmak istememekte haklı sayılabilir.

Onun için uyumak, oyunlarıyla, anababasıyla, dünyayla ilişkisini kesmek demektir. Bu kopuşun yalnız birkaç saat için olduğunu anlayamaz. Bu yüzden de, sanki sonsuzmuş gibi gördüğü bu ayrılıktan hiç hoşlanmaz. Ayrıca, kendisini uykuya yatıran büyüklerin, günlük uğraşlarını sürdürdüklerini anlar. Yetişkinlerin gece yaşamı, uzaktan gelen sesler, müzik, gülüşmeler, güzel yiyecek ve içeceklerle, televizyonla, ışıkla ve neşeyle örülü gizemli dünya, gözlerini kamaştırır ve merakını uyandırır.

Dolayısıyle de doğal olarak bütün bunların dışında kalmak istemez. Ayrıca gece, çocuğun gözünde hapsedildiği bir yer, ayrılmak zorunda bırakıldığı büyülü dünyanın tam tersidir. Kapalı, karanlık, oyun ve eğlence olmayan bir odaya, kısacası gerçek bir cezaevine yollanmıştır. Üstelik neredeyse cezaevinin de içinde bir hücrede gibidir; çünkü karyolasının parmaklıkları, yakından bakınca cezaevlerindeki hücrelerin demirleri gibidir.

Bu durumda en iyisi, çocuğun tek başına yatmaya zorlanma’ dan alıştığı oyunlarla kendiliğinden uykuya dalmasını beklemektir. Daha önce gördüğümüz gibi, mutlaka alışılmış yatağında uyuması gerekmez. Üstelik, sert bir yerde uyuması da yararlıdır. Özel gece giysileri giydirmeye de zorlamamak gerekir. Kısaca, çocuk oyun oynadığı yerde uykuya dalmağa bırakılır ve yatağa yatırma törenleri ortadan kaldırılırsa, uyku uyuması bir süre sonra sorun olmaktan çıkacaktır.

Her altı ayda bir çocuğun boyunun ölçülmesi ve tartılarak kilosunun bilinmesi gerekir. 3 6 yaş arasında çocuk, normal olarak 90 cm’den 110 cm’ye yükselir; kilosu da 13 kg’dan 18-19 kg’a ulaşır. Kuşkusuz bu ölçüler ortalama değerlerdir. Önemli olan çocuğun normal bir gelişme göstermesidir.

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir