Dergilerde gördüğünüz moda çekimleri aslında nasıl ortaya çıkıyor?

KLİŞE DEĞİL BİLDİĞİN EKİP İŞİ

Fotoğrafçı ve moda editörü uyum içinde mi çalışıyorlar yoksa birbirlerine tahammül etmek zorunda mı kalıyorlar? L’Offlciel Türkiye Moda Editörü Ayça Elkap ue fotoğrafçı Barış Aktmmaz merak ettiklerinizi konuştu.

Blog: Tartışmayı alevlendirmek için biz başlayalım; çekim sırasında moda editörü fotoğrafçıdan, fotoğrafçı moda editöründen ne bekler? Nasıl bir çalışma ortamında rahat edersiniz?

Barış Aktınmaz: En büyük beklentim rahat olması, dünyayı kurtarmadığını bilmesini isterim.

Ayça Elkap: Ben rahat mıyım sence? (gülüyor)

B.A: Rahatsın gayet Ayça. Ama kimisi çok farklı oluyor. Birlikte çalışmak demek, uzun süre zaman geçirmek demek. İyi hissederek yapmak istiyorum tabii ki işimi. Karşımdaki kişiyle geriliyorsam, beraber çalışmak anlamsız geliyor.

A.E: Sonuçta yaptığımız iş yaratıcılık barındıran bir iş, rahatlık özellikle bu yönden çok önemli. Standart bir iş yapmıyoruz. Ekip olarak çalışmayı becerebilmek gerekiyor.

B.A: Yani gerçekten uyumlu bir ekiple çalışmak çok başka. Bazen bunun tersi durumlarda da çalışıyoruz maalesef. Açıkçası sevdiğim insanlarla beraber iş yapmak daha keyifli.

A.E: Ben de aynı fikirdeyim, bu işte pozitif enerji ve yaşam tarzı çok önemli. Aynı dili konuşmayı becerebilmek gerekiyor.

B.A: Günün sonunda sinirinin bozulmaması her şeyden daha önemli. Gerilimli birisi ile çalışmak istemiyorum doğrusu.

A.E: Bir de öncesinde yapılan çalışmalar da çok önemli, moda editörü kıyafet toplasın, fotoğrafçı da çeksin ile olmuyor, iletişim halinde olmak gerekiyor. Fikir alışverişi yapmak gerekli.

B.A: Bu bir ekip işi kesinlikle.

SANAT BİLGİSİ Mİ, KIYAFET SEVGİSİ Mİ?

B.A: Altyapısı önemli, sanat bilgisi olan insanlarla çalışmayı daha çok seviyorum, sadece kıyafet sevmesini kesinlikle yetersiz buluyorum. Bir fotoğraf çıkartıyoruz ortaya, o fotoğrafa moda editörünün bir şeyler katması gerekiyor.

A.E : Sadece moda ile bağ kurmak yeterli olmuyor, haklısın. O kıyafetlerle yaratılan bir yaşam stili var, onu yansıtabilmek için de hayattan, sanattan, farklı alanlardan beslenebilmek gerekiyor. Sadece modaya bakarsan bir şey çıkaramazsın.

B.A : Moda editörleri için şunu söyleyebilirim, sadece alışveriş yapmayı sevenler bu işi yapmasın lütfen ve aynı şekilde sadece para kazanmalıyım düşüncesinde olan fotoğrafçılar da bu işi yapmasınlar.

Blog: Peki, yaptığınız çalışmalar ile ilgili nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

A.E: Pozitif geri dönüşler insanı en fazla motive eden şeylerden bir tanesi. Özellikle sosyal medya üzerinden işlerinizin global olarak paylaşılması ya da başka edisyonlarda işlerinizi görmek gurur verici.

B.A: Ve özellikle severek yaptığımız işlerde gerçekleşiyor bu geri dönüşler.

Blog: Bu işi yapmanın tatmin edici yanı nedir, yani bu işi yaparken tutunduğunuz bir dal var mı?

B.A: Benim için açıkçası fotoğraf çekmesi. Öncesi ya da sonrası değil, retouch (fotoğraf düzenlemesi) tarafı

hiç değil, hatta çok sıkıcı. Bilgisayar başında zaman geçirmeyi sevemedim. Mesela Ayça ile yapacağımız çekim uzun zamandır en heyecan verici çekim olacak, bu tarz çekimleri az yapabiliyoruz. Bazı çekimler ise sadece iş olduğu için oluyor.

A.E : Bu işin en tatmin edici yanlarından bir tanesi alt metinler yaratabilmek. Kurguladığınız dünyayı yansıtabildiğiniz sürece de tatmin oluyorsunuz.

Modanın bu bağlamda her alana dokunabilmesi ise herhalde benim tutunduğum dal.

HERKES TRENDLERİ TAKİP ETMELİ Mİ?

A.E: Trendleri takip etmek zaten bu işin refleksi, yani zorunlu olmak mesele değil. Asıl iş modayı besleyen, müzikten edebiyata, sinemadan mimariye bir çok alana ilgi duymak, takip etmek gerekliliği.

B.A: Ben çok takip etmiyorum, daha çok moda fotoğraflarına bakıyorsun, defile görünümlerine bir dönem bakıyordum ama artık onlara da çok bakamıyorum.

Blog: Çekim sırasında editör ile fotoğrafçı birbirini nasıl etkiliyor?

B.A: Çekerken etkileşim mutlaka oluyor, farklı bir bakış açısı getirmek iyi oluyor.

A.E: Eğer yaptığımız işin öncesinde bir çalışma varsa bu süreç çok daha rahat oluyor, zaten ekip işinin altını özellikle çizmemizin sebebi de bu.

Dergilerde gördüğünüz moda çekimleri aslında nasıl ortaya çıkıyor?_13.jpgDergilerde gördüğünüz moda çekimleri aslında nasıl ortaya çıkıyor?_8.jpgDergilerde gördüğünüz moda çekimleri aslında nasıl ortaya çıkıyor?_57.jpgDergilerde gördüğünüz moda çekimleri aslında nasıl ortaya çıkıyor?_15.jpgDergilerde gördüğünüz moda çekimleri aslında nasıl ortaya çıkıyor?_64.jpgDergilerde gördüğünüz moda çekimleri aslında nasıl ortaya çıkıyor?_58.jpgDergilerde gördüğünüz moda çekimleri aslında nasıl ortaya çıkıyor?_26.jpgDergilerde gördüğünüz moda çekimleri aslında nasıl ortaya çıkıyor?_28.jpgDergilerde gördüğünüz moda çekimleri aslında nasıl ortaya çıkıyor?_15.jpgDergilerde gördüğünüz moda çekimleri aslında nasıl ortaya çıkıyor?_27.jpgDergilerde gördüğünüz moda çekimleri aslında nasıl ortaya çıkıyor?_32.jpg

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 62 = 70