Düğün Organizasyon Kılavuzu

Hem barok hem minimal

EUGENIO GALLAVOTTI Yayın Direktörü, 3K İtalya

3K: Ülkenizde düğün törenleri nasıl gerçekleşiyor?

EUGENIO GALLAVOTTI: Son yıllarda düğünlere harcanan para yaklaşık 5000 avro civarı arttı. Artık en sade düğünlerden sonra bile bir parti düzenleniyor. Bu sadece yemekli davet olmak zorunda değil, bazen kokteyl parti de olabiliyor.

3K: Düğünler genelde nerede gerçekleşiyor?

E.G.: Sıklıkla devlet dairelerinde, özellikle de Kuzey İtalya’da. Artık çok az insan kilisede evleniyor.

3K: Gelin ve damat ne giyiyor? Şu sıra nasıl gelinlik modelleri tercih ediliyor?

E.G.: Kate Middleton stili romantik gelinlikler seviliyor. İddialı silüetler ve gösterişli detaylar. Damatsa daha dar, slim fit smokin giyiyor.

3K: Düğünden ne kadar önce hazırlığa başlanıyor?

E.G.: Bazen bir yıl, hatta daha uzun sürüyor. Davetiyeler ortalama 45 gün önce gönderiliyor. Aileler düğün masraflarına yardım ediyor. Arkadaşlar balayı harcamalarına destekte bulunuyor.

3K: Yerel düğün gelenekleriniz neler? E.G.: İtalya’nın her yerinde farklı bir gelenek olduğunu söyleyebilirim. Roma’da damat düğün günü gelinin evinin kapı

Tabak kırmak şans getirir!

MAI MEIKE editör, elle almanya

3K: Ülkenizde düğünler nerede gerçekleşiyor?

MAI MEIKE.: Devlet dairesinde evlenmek zorunlu olduğu için ya oralarda ya da nikah memurunu ikna edebilecek kadar becerikliyseniz daha romantik bir yerde. Kilisede evlenmek ödenen yüksek vergilerden dolayı eskisi kadar tercih edilmiyor. Nikahın sonrasındaki parti eski bir şatoda, kumsalda ya da belki de Alp Dağları’nda bile gerçekleşebilir. Kısacası partileyebileceğiniz her yer olur!

3K: Genelde nasıl gelinlik modelleri tercih ediliyor?

M.M.: Devlet dairesinde gerçekleşen nikahta gelin beyaz bir elbise giyer, ardın

sını çiçeklerle süsler. Napoli’de düğünden bir gece önce damat, gelinin kapısında kalabalık bir müzisyen grubuyla serenat yapar. Gelenekler ve gelinlik konusunda Kuzey İtalya daha minimal, Güney İtalya daha renkli ve baroktur.

3K: Düğünden sonra balayına gidilir mi? Hangi rotalar tercih edilir?

Genelde mümkün olduğunca uzağa gidilir.

E.G.: Hediyeler ne zaman, ne şekilde verilir?

Bazen online, bazen de eski usulde hediye listesi hazırlanır. Listede genelde ev için gereksinimler ya da balayı için ihtiyaçlar yazardan gerçekleşen seremonideyse klasik bir gelinlik. İki seremoni de aynı anda gerçekleşiyorsa sadece gelinlik giyilir. Şu sıra boho gelinlikler ya da etek boyları kısa modeller tercih ediliyor. Saçlara genelde çiçekler takılıyor. Kısacası daha doğal bir görünüm var.

3K: Düğünden ne kadar zaman önce hazırlığa başlanır?

M.M.: Genelde bir yıl öncesinden. Nedimeler her konuda geline yardım etmeye çalışır, sadece bekarlığa veda gecesini organize etmekle kalmazlar.

3K: Lokal gelenekleriniz neler?

M.M.: Düğünden önce bütün aile ve arkadaşlar bir araya gelir ve polterabend dediğimiz parti düzenlenir. Bu partide yemek yedikten sonra konuklar tabakları kırmaya başlarlar ve gelinle damadın kırık tabakları temizlemesi beklenir! Bunun iyi şans getireceği düşünülür.

3K: Balayı için hangi rotalar tercih ediliyor?

M.M.: Tabii ki! Ne kadar egzotik, o kadar iyi. Maldivler, Mauritius, Seyşeller ya da Tayland adaları tercih edilir. Bazıları birkaç günlüğüne Paris ve Venedik’e de gider. Almanlar gezmeyi çok sever!

3K: Hediyeler ne zaman, ne şekilde veriliyor?

M.M.: Partinin yapıldığı mekanda bir masa bulunur ve davetliler hediyelerini oraya bırakırlar.

Düğün Organizasyon Kılavuzu_3.jpgDüğün Organizasyon Kılavuzu_4.jpgDüğün Organizasyon Kılavuzu_12.jpgDüğün Organizasyon Kılavuzu_0.jpg

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir