ELİF İLHAMOGLU

ELİF ILHAMOGLU

Vatan Partisi İstanbul 2’inci Bölge Milletvekili Adayı

EN GENÇ VEKİL ADAYI KOTAYA KARŞI

Eminönü’nde gemiden inen birkaç genç ABD’li askerin başına çuval geçirenler arasında olduğunu duymuştum. Ama bu kadar iyi bir siyasetçi adayı olduğunu tahmin etmiyordum. 25 yaşında, Marmara Üniversitesi Kamu Yö-netimi Bölümü mezunu, SSK emeklisi babayla öğretmen emeklisi annenin iki kızından biri Elif. 12-13 yaşlarında televizyon ekranlarında ABD’nin Irak’ı işgalini izlediğini hatırlıyor ve “Siyasete girmemin nedeni o görüntülerdir” diyor. “Orada kadınlara, çocuklara yapılanlara dur demem gerektiğini düşündüm”. Türkiye Gençlik Birliği’ne katılmış, oradan da aktif siyasete. Çok kararlı. “Bu sefer baraj altında kalsak bile bizi iki yıla kadar Meclis’te göreceksiniz” diyor Elif Ilhamoğlu.

3K: Vatan Partisi içinde kadın vekil oranı, kadın hareketi ne noktada sizce?

ELİF ILHAMOGLU: Hep mücadeleci kadrolardan geliyoruz. Kimse vitrin süsü değil. Ben de partide Merkez Karar Yönetim Kurulu’ndayım, üniversitelerde gençlik hareketine önderlik ediyorum. Bizde kadınlar partinin içinde önderleşerek yükseliyor. Türkiye’de kadın olmak zor ama son yıllardaki uygulamalar nedeniyle ülkedeki en başarılı hareketler kadın hareketi. O şiddet diyalektiğine karşı yükselen bir tepki hareketi. Bizim partimizde de kadın mücadele bilincinin artmasıyla sayı da arttı. Ben kadın adaylar için kotaya da karşıyım.

3K: Sokakta size tepkiler nasıl?

E.İ.: Sokaktan, esnaftan çok güzel tepkiler alıyorum. Halk gerçekten o sıkıcı, eski tip siyasetçilerden bıkmış. Kadın ve genç olarak bizleri sokakta, siyasetin içinde görmek seçmene de iyi geliyor, onları da mutlu ediyor. Ailem de çok sevindi benim için. Onlar tam örgütçü oldu. Her gün benim için seçim çalışması yapıyorlar. 65 yaşındaki annem, 85 yaşındaki öğretmen okulundan hocasını aradı, benim için oy istedi. Türkiye’nin çağdaşlıktan uzaklaşmasına da insanlar bu tepkiyi veriyor.

3K: Kadın sorunlarına bakış için ne dersiniz?

E.İ.: Kadın meselesini Türkiye’nin genel sorunlarından ayıramayız. Türkiye’de kadın-erkek eşitliğini sağlayabilecek en önemli unsur laiklik. Bizim de savunmamız gereken bu. Yaşama alanlarını savunmak, çevreyi, yeşili savunmak da laiklikle ilişkili aslında.
En genç milletvekili adayı Elif İlhamoğlu Milliyet’e konuştu … Modaquaz

ELİF İLHAMOGLU

ELİF İLHAMOGLU

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir