Erkek Çocuk Elbise Modelleri

Önce modadan başlayalım. Stella McCartney, Burberry, Gucci, Dolce&Gabbana gibi birçok marka çocuk koleksiyonları hazırlarken, podyuma çıkararak onları büyüklerin dünyasına davet ediyor ve tıpkı kiddingin öngördüğü üzere çocukebeveyn arasındaki sınırları alaşağı ediyor. Fransa’nın Bordeaux şehrindeki dekorasyon mağazası Little Fabrik’te küçük kızlara özel bir kuaför açıldığını duydunuz mu peki? İstanbul’da addresistanbul’daki Biscuit’se mobilyadan aksesuara, duvar kağıdından perdeye çocukları peri masalına sürüklüyor. Fransız DJ Pedro Winter’ın imza attığı, Paris’te düzenlenen ve Çocuklar için büyüklerin müzikleri sloganıyla yola

Julia Restoin Roitfeld’in kurduğu Romy and The Bunnies sitesi çocuklar ve annelere özellikle moda konusunda A’dan Z’ye rehberlik ediyor. Çocuklar sadece moda dünyasının değil, her türlü kültürel ve sanatsal faaliyetin baş aktörleri.

çıkan Stereokids festivaliyse (stereokids.fr) türünde tek; çocukları büyüklerin sevdiği ve dinlediği sanatçılarla tanıştırıyor. İstanbul’da The Zone by Finansbank’ta yer alan eğitim kampı Da Vinci Learning’deki (davincilearning. com) spor turnuvaları, ip parkurları, halat kaydırakları ve çeşitli atölye çalışmaları çocuklara yepyeni heyecanlarla yaşatıp onları yine büyüklerin dünyasıyla yakınlaştırıyor. Tüm dünyada düzenlenen çocuklara özel yoga ve meditasyon seminerleriyse onların okul stresini azaltıyor. Görüldüğü üzere çağımızın hastalığı stresten çocuklar da artık nasibini alıyor.

KIDDING FENOMENİNİN RİSKLERİ

Buraya kadar her şey çok güzel… Yalnız kidding fenomeninin en büyük risklerinden birinin, her şeyi tüketen, yüceleştirilen, fazlasıyla şımartılan çocuğun kralçocuka dönüşebilmesi olduğunu unutmayın. Sınırları kaldıran kidding otorite kodlarını da yerle bir ederken çocuklar evde, tıpkı dışarıda olduğu gibi, adeta ebeveynleriyle rolleri değiştirip kural koyucu rolüne bürünüyorlar. Ayrıca kiddingin çocukları hızlıca büyüklerin dünyasına dahil ederken onların çocuk tarafını yok etmemesine de özen gösterin.

Sözü Fransız psikiyatr Etty Buzyn’e vererek bitirelim: Çocuklar bir etkinlikten diğerine koşarken sıkılmaya vakit bulamıyor. Oysa yaratıcılık biraz da sıkıntı ve boşluktan doğar. Bırakın çocuklarınız hayal kurmanın ve bazı şeylere hemen sahip olamamanın zevkini de

Yemek yapmayı bilen herkesin aşçı olma zorunluluğu bulunmadığı gibi rahmi olan herkesin de çocuk doğurmaya mecbur olmadığını düşünenlerdenim. Fakat 30’lu yaşlarınızda ve evli bir kadınsanız toplumsal baskı sükunetinizi korumanızı zorlaştırabilir.

Oku, iş sahibi ol, evlen, çocuk yap, emekli ol, öl. Bu sıralamayı doğru şekilde yapmadıysanız vay halinize! Benim gibi birkaç yıldır evli ve çocuksuzsanız, artık çocuk yapmanın lazım olduğunu söyleyen insanlarla kuşatılırsınız. Mesela yüzünü ilk kez gördüğüm orta yaşlı yan komşumun adımdan önce çocuğumun olup olmadığını sorması, olmadığını öğrenince koca gözlerini açarak, Aa niye? demesi normal mi? Sakın bana iyi niyetinden sorduğunu öne sürmeyin. Yan komşumun ya da bu soruyu sıradan bir konuşmanın en başında bana yönelten diğerlerinin… isyanım, tamamen onların normlarına uymadığım için eleştirel bakışlarına maruz kalmaktan dolayı.

Kadının en önemli misyonunun çocuk doğurmak olduğunu dayatan sisteme ve bunu hiç sorgulamadan kabul eden diğer kadınlara isyanım. Kendi çizgilerini aşan, benim hayatıma ve kararlarıma müdahale eden, burnunu sokan, sonra da çizdiğim yolu beğenmedikleri için eleştirenlere isyanım.

Birbirimizin hayatlarını didiklemeye ne çok meraklıyız. Ne çok fikrimiz var başkaları hakkında. Neyi isteyip neyi istemediğini sen, kendin bilmezsin örneğin. Senden daha iyi bilen pek çok insan vardır. Ailen, dostların, komşuların, çocuğunu sevdiğin herhangi bir karıkoca, iş arkadaşların, selam verdiğin herkes! Bir kadının hayatında çocuktan başka şeyler isteyebileceği inanılası bir durum değildir. Üstelik sana ne dememek için kendini zor tuttuğun, kibarca ve sakince yaptığın açıklamaları dinlemezler bile. Dmleseler de çocuk sahibi oldukları için sana karışmaya hakları vardır mutlaka.

BİR KADIN NEDEN COCUK DOĞURMAK İSTEMEZ?

Her kadının çocuk doğurmak zorunda olduğu algısının ne kadar geri kafalı bir düşünce biçimi olduğunu söylemem gerek. Kadınlara etiketler ve misyon yükleyen bir sistemi kabul etmiyorum, kı bence hiçbir kadın da kabul etmemeli. Peki ama ben ve benim gibiler neden çocuk yapmak istemiyoruz? Şimdi öncelikle yaşadığımız dünyaya göz atın. Bildiğimiz şekliyle politik ve ekolojik sistemin çöktüğü ve kabuk değiştirdiği bir noktada bu (her manada) kırlı dünyaya bir çocuk getirmek bana bencillik gibi geliyor. Sadece soyumu devam ettirmek ya da o herkesin bahsettiği karşılıksız sevgiyi tatmak için illa bebek sahibi mı olmak gerekiyor? Kadın olmak eşittir anne olmak mıdır? Bir kadın anne olmayı istememek gibi bir lükse sahip olamaz mı? Hormonal, duygusal, psikolojik, içgüdüsel olarak bana etiketlenmiş rolleri oynamam mı gerekiyor? Bu kadar aç çocuk varken bu dünyaya bir çocuk daha getirmek istemiyorsam ne olacak? Bir çocuğun sorumluluğunu hayatımda istemiyorsam? Eğer illa çocuk istersem zaten var olan ama kimsesiz ve yalnız bir çocuğu büyütmeyi daha insani buluyorsam ne olacak? Ne olacağını size söyleyeyim. İkna olmamaya şartlanmış ve hayatınıza karışan diğer kadınlardan sırasıyla şu algoritmaları duyacaksınız: Başkasının çocuğu kendi çocuğun gibi olur mu? Ne varmış çocuğun sorumluluğunda, kendi kendine büyüyüp gidiyor işte. Çocuk hayatın tuzu biberi. REDDEDİLDİ! Arkadaşlarımın çocuklarıyla en çok eğlenen ve onlarla en çok çocuk olan ben bile sırf toplumun genel normlarına uysun diye çocuk yapmayı reddediyorum. Belki bu hayatta daha önemli, başka bir misyonum vardır. Herkes bir görev gibi çocuk doğurmak zorunda değil. Nasıl ki biz sizin çocuk doğurma kararınıza saygı duyuyoruz ve eleştirmiyoruz, siz de bizim doğurmama kararımıza saygı duyun ve eleştirmeyin. Böyle düşünen kadınlara hemen aman ne kadar bencil etiketini yapıştırmayın. Kusura bakmayın ama bizimki bencillikse, sırf anne olma duygusunu tatmak için bu dünyaya bir çocuk getirmek de bencilliktir. Lütfen yanlış anlaşılmasın, yüzümü ekşiterek, çocuk sahibi olmak kötü bir şeydir, demiyorum. Aksine eğer kendinizi yeteri kadar doldurduğunuza inanıyorsanız yapın ve birikimlerinizi ona da aktarın. Fakat sırf bir kadın çocuk sahibi olmak istemiyor diye onu eleştirmekten ve etiketlemekten vazgeçin.

Erkek Çocuk Elbise Modelleri _3.jpgErkek Çocuk Elbise Modelleri _7.jpgErkek Çocuk Elbise Modelleri _0.jpgErkek Çocuk Elbise Modelleri _2.jpgErkek Çocuk Elbise Modelleri _9.jpgErkek Çocuk Elbise Modelleri _8.jpgErkek Çocuk Elbise Modelleri _12.jpgErkek Çocuk Elbise Modelleri _13.jpgErkek Çocuk Elbise Modelleri _14.jpgErkek Çocuk Elbise Modelleri _4.jpgErkek Çocuk Elbise Modelleri _5.jpgErkek Çocuk Elbise Modelleri _10.jpgErkek Çocuk Elbise Modelleri _15.jpg

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir