Fazla şeker tüketimi zararları

SEKERSİZ BİR YIL

Beslenme Uzmanı ve Gazeteci Daniele Gerkens, bir yılı seker tüketmeden geçirdi ve anılarını “Zero Sucre” (Sıfır Şeker) kitabında anlattı. Daniele’i tanıyanlar bilir, dünya tatlısıdır. Bu tatlı kadın 2014’ün basında sekeri hayatından çıkarmaya karar verdiğinde hepimiz şaşırdık. Ama hızla gelen sonuçları ve enerjisini görünce şaşkınlığımız daha da arttı. Kek, ekler, makaron ve çikolata düşkünü çalışma arkadaşımız tatlı tüketmemek için direniyordu. Hızlıca verdiği altı kilonun mutluluğuyla şekerden uzak durmayı başardı. Şekerin zararlarını ortaya çıkarmak için uzmanlarla röportajlar yaptı. Şeker tüketiminin bilimsel, sosyolojik, ekonomik yönlerini de ele aldı ve ortaya harika bir kitap çıkardı. Araştırmalar, uzman görüşleri, sağlıklı tarifler ve şekersiz bir hayat için tüyolar Daniele’in “Zero Sucre” kitabında yüksek bağımlılık yarattığını gördük. Çünkü şeker, ödül mekanizmasını iki kat daha hızlandırıyor.”

MUTLULUK KAYNAĞI ŞEKER

Şeker, enerjinin yanı sıra mutluluk kaynağı. Gündelik yaşamın stresi, yorgunluğu ve mutsuzluğu bizi daha çok şeker tüketmeye itiyor. Nutella kavanozunu kaşıkladığımızda yüzümüze kocaman bir gülümseme yayılmasının en büyük sebebi, salgıladığımız endorfin hormonu. Televizyonda sayıları her geçen gün artan gurme programlarda pastacılık özellikle üzerinde durulan konulardan biri. Heykellere dönüşen pastalar, aklımızı başımızdan alan tatlılar, renkleriyle başımızı döndüren cupcake ve macaron çılgınlığı, sanat galerisini anımsatan pastaneler birer tuzağa dönüşüyor. Çünkü son yıllarda şeker üzerine yapılan araştırmaların sonuçları hiç de iyi değil!

ŞEKER VE HASTALIKLAR

Birkaç yıldır uzmanlar şeker tsunamisine karşı toplumu uyarıyor. Diş ve kemik çürümesi, obezite, diyabet, şeker hastalığı, metabolik rahatsızlıklar, siroz, alzheimer, yaşlanma ve iltihaplı hastalıkların ardında yatan sebepler.

KATE UPTON

Güzel manken, yasam koçunun sözünü dinliyor: Sıfırşeker, sıfır endüstriyel gıda.

VİCTORİA BECKHAM

Işıldayan pürüzsüz cildiyle güzelliğini herzaman koruyan Victoria Beckham, dermatologunun sekersiz beslenme konusundaki tavsiyelerine harfiyen uyuyor.

DAİSY LOWE

Sekersiz hayatı yasam tarzına dönüştüren güzel manken, “Sweetness&Light” (Tatlısız ve Hafif] isimli bir kitap bile yazdı.

LARA STONE

Doğum yaptıktan sonra eskisinden de güzel bir silüete kavuşan manken, formunu şekersiz bir beslenme düzenine borçlu.

MACPHERSON

Yaşlanmayan güzellerden Elle Macpherson, spor koçujames Duigan’ın “Clean&Lean” diyet programıyla sağlıklı besleniyor den biri de şeker. Fazla şeker tüketimi ve sağlık sorunları arasındaki ilişki sürekli araştırılmaya devam ediliyor ve her gün farklı bir etki keşfediliyor. Dünya Sağlık Organizasyonu (WHO)’nun 4 Mart’ta yaptığı açıklamaya göre günlük kalori alımında şekerden alınan kalori ve enerji değerinin yüzde 10’la sınırlanması gerektiğini açıkladı. Bu da günlük tüketilen toplam gıdaların sadece yüzde 5’lik kısmının şekerli olması gerektiği anlamına geliyor.

DAHA AZ ŞEKER YA DA SIFIR ŞEKER

Amerika’da şekere karşı hareket başlatan KaliforniyalI Pediyatrik Endokrinoloji Uzmanı Robert Lustig’in “Şeker: Acı Gerçek” (Sugar: The Bitter Truth) başlıklı konferansı YouTube’da 5 milyondan fazla kişi tarafından seyredildi. Söyledikleri özetle şöyle: “Beslenme planımızda şekeri mümkün olduğunca sınırlandırmalıyız. Özellikle karaciğer tarafından yağ olarak algılanan ve sindirilen fruktoz-dan kesinlikle uzak durmalıyız.

Fazla şeker tüketimi zararları

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir