FİLİZ KERESTECİOĞLU

DİLLERDE MARŞ OLAN O ŞARKININ BESTECİSİ: KADINLAR VARDIR

Yıllarını kadın hareketinin içinde geçirmiş. Kadıköy’den koşturarak geldiği buluşmaya istiklal Caddesi’n-de Tarihi Yarımada’ya bakan teraslı harika ofisi ev sahipliği yapıyor. Çınar adında yakışıklı bir oğlu var, Saint Pulche-rie Lisesi’ne giden. Ve benim de İstanbul’a geldiğimde katıldığım ilk kadın eylemi “Mor Iğne”nin fikir annelerinden. Bu kez esen kuvvetli rüzgarı da olumlu buluyor ama yine de yetmeyeceği görüşünde.

3K: Bu sene gerçekten kırılma noktası diyebilir miyiz kadın adaylar için? Özellikle de HDP’nin etkisiyle?

FİLİZ KERESTECİOĞLU: Hareketi kendimizden başlatmamak gerek.

Biz 1987’deki ilk dayağa karşı kadın eylemini organize ettiğimizde bile mücadeleyi kendimizden başlatmamaya özen gösterdik. Feminist mücadelenin yıllardır verdiği emeğin sonucudur bu seneki “seçimde adalet” istemi. Ama parti olarak HDP’nin ve Kürt kadın hareketinin özel bir rolü var. Bu dalga pek çok partiyi etkiledi. Ama yine de seçilebilecek pek çok yerde yeterince kadın yok. Yüzde 48 kadın aday oranı var HDP’nin ve seçilebilir yerlerden.

3K: Kadın aday olmak size göre daha kolay mı?

F.K.: Eşit şans tanıyoruz demekle eşit olunmuyor. Çocukların, yaşlıların, hastaların bakımının, ev işlerinin sorumluluğu kadınların üzerinden alınmadığı sürece ya da eşit

FİLİZ KERESTECİOĞLU

HDP İstanbul 2’nci Bölge Milletvekili Adayı paylaşılmadıkça, kadınların aday olması hiç kolay değil. Erkeklerin her zaman etraflarında birileri oluyor ama kadınlar güncel hayatı örgütlerken, bir de aktif siyasetle uğraşmaya çalışıyor. Bu bütün kadınlar için zor. Onun için ne kadar çok kadın Meclis’te olursa -ama tabii kadın kimliğiyle kadın aklını savunan kadınlar- o kadar kolay çözeriz sorunlarımızı.

3K: Saha çalışmaları nasıl gitti? Heyecanlı mıydınız?

F.K.: Bizim seçmenimiz farklı kadın tiplerine alışkın. Dindarımız da var, farklı inanışı olanlar da. ilk mitingimde Esen-ler’de bir otobüsün üstüne çıktım. Selahattin Demirtaş da oradaydı. “Önce sen konuşacaksın” dediler. Çıktım, ilk birkaç saniye heyecanlandım ama sonra oradaki kadınlarla göz teması kurabildim ve “Hepinizi selamlıyorum ama öncelikle kadınlara sözüm var” dedim ve bir alkış koptu. Çoğu geleneksel kıyafetler içinde Kürt kadınlardı. Ve ondan sonra çok rahatladım. “Biz hayatın ortak yükünü taşıyoruz. Ama yine bizim canımız yanıyor, biz öldürülüyoruz” diyerek kadın cinayetleri konusuna değindim. Benim için önemli bir ilk tecrübeydi.

3K: Kadın konusunu “şiddete” kilitliyor siyasi arena. Meclis’te sayınız artarsa belki bu da değişecektir değil mi?

F.K.: Kadınları bir “mağduriyet” tarihi içine hapsetmek istiyorlar. Biz o mağduriyet tarihine sığmayız. Bizim bir mücadele tarihimiz var. Bütün kadınların buna inanarak, özgüvenle yürümesi lazım. Sözlerimiz sadece şiddetle kısıtlı olmayacak elbette.

“EŞİT ŞANS TANIYORUZ DEMEKLE EŞİT OLUNMUYOR… ÇOCUKLARIN, YASLILARIN, HASTALARIN BAKIMININ,

Ev İSLERİNİN SORUMLULUĞU KADINLARIN ÜZERİNDEN ALINMADIĞI SÜRECE YA DA EŞİT PAYLAŞILMADIKÇA, KADINLARIN ADAY OLMASI HİÇ KOLAY DEĞİL”

3K: Hazırlığınızvar mı o ilk güne? Yemin gününe?

F.K.: Ceket giymekte zorlanıyorum, itiraf edeyim ama herhalde ne yapar eder renkli bir şeyler giyerim diye tahmin ediyorum.

3K: Bir de şu şahane şarkının hikayesini dinlesek?

F.K.: “Kadınlar Vardır”, ilk kitlesel kadın şarkısı. Dayağa karşı eylemle ilgili düşünüp 1987’de heyecanla, bir gece hiç uyumadan yaptığım bir beste oldu. Sezen Aksu, Na-zan Öncel, Rojin, Aylin Aslım, Zuhal Olcay, Aynur ve Nilüfer’in sesleriyle hayat buldu. “Kadınlar Vardır, Kadınlar Her Yerde” şimdi hepimizin şarkısıdır.

FİLİZ KERESTECİOĞLU

FİLİZ KERESTECİOĞLU

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir