GDO’lu ürünler ve zararları

Buğday Derneği Koordinasyon Kurulu Üyesi, Gazeteci-Yazar Oya Akman GDO’lu gıdalara karşı uyarıyor:

• Biyoteknolojinin yardımıyla geliştirilen bu organizmalar, her ne kadar dünyada açlığa çare olacak iddiasıyla geliştirildilerse de gerçeğin bununla ilgisi yok. BM Gıda ve Tarım Orgütü’nün (FAO) raporlarına göre, dünyada herkese yetecek kadar gıda var ve açlığın nedeni gıda yetersizliği değil, dağıtımın adil olmayışı.

• GDO’lu ürünler, daha karlı endüstriyel tarım ürünleri geliştirmek için üretiliyor ve GDO üreticisi şirketler çiftçileri kendi patentli organizmalar. Ancak bu organizmalar, sağlığını hem de gıda bağımsızlığını

• Türkiye’de GDO’lu tohum ekmek yasak olsa da GDO’lu hayvan yemi tahrip olduğunu tespit etti. Ayrıca kalpte, böbreküstü bezlerde, dalak ve hematopoetik sistemde de bazı etkileri olduğunu fark ettiler.

• GDO’lu ürünlerin en tehlikeli etkilerinden biri alerji. Örneğin, fındığa alerjiniz var ve yediğiniz domatese fındık geni verilmiş. Siz domates yediğinizi sanıyorsunuz ama fındık alerjiniz yüzünden domatesin içine verilmiş fındık geni nedeniyle, ölüme kadar varabilecek alerjik reaksiyonlarla karşılaşabiliyorsunuz.

• Türkiye’de GDO’lu ürün yetiştirilmesi yasak. Henüz gıdada GDO kullanımına izin verilmedi. Ancak hem hayvan yemlerinde GDO’ya izin verilmesi hem de binde 9 oranında GDO bulaşmasına izin veren yasal düzenlemeler, soframıza gelen gıdanın kaynağını çok daha iyi araştırmamızı zorunlu kılıyor. Örneğin hayvansal ürünlerin çoğu GDO’lu yemlerle beslenmiş hayvanlardan geliyor.

• GDO’lardan kaçınmanın en kolay yolu, organik sertifikalı ürünlerle beslenmek. Çünkü hayvansal ya da bitkisel olsun, organik sertifikalı ürünlerde GDO yasak.

• ithal ürünler konusunda, içeriğinde GDO’nun en yaygın olarak kullanıldığı soya, mısır, ayçiçeği ve kanola bulunan ürünlerden uzak durmak bir önlem olabilir.

GDO'lu ürünler ve zararları

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir