GELİNLİK SEÇİMİ NASIL YAPILMALIDIR?

Gelinlik seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Seçime ne zaman başlamalısınız? Sezonda hangi trendler var? Gelinlik seçimiyle ilgili aklımızdaki tüm soruları Vakko Wedding House kurucusu Marina Elhadef e sorduk.

ROPORTAJ: SERLI GAZER BOYACI

Düğün organizasyonunun en önemli kararı gelinlik seçimidir kuşkusuz. Bu süreç başladığı anda her gelinin aklına gelen ilk yerlerden birinin Vakko Wedding House olduğuna eminiz. 500’den fazla modeliyle kapısından girdiğiniz anda sizi bambaşka bir dünyaya götüren Vakko Wedding House kurucusu Marina Elhadef’ten dinledik. Tabii ki gelinler için işinin ehlinden tavsiyeler almaktan da kaçınmadık!

3K: Vakko Wedding House’un kapısından girdiğinde gelinleri nasıl bir deneyim bekliyor?

MARINA ELHADEF: Vakko Wedding House’larda kapıdan girdikleri andan itibaren gelin adaylarına bir büyü yaşatmak istiyor ve bunun için gönülden çabalıyoruz. Vakko Wedding House olarak amacımız gelinlerimize, damatlarımıza ve ailelerine doğru seçimler yapmalarında yardım etmek, trendleri ve karakterlerini en iyi yansıtan tercihleri yaparken yanlarında bulunmak. Gelin adaylarıyla ilk görüşmemizde onları tanımaya ve beklentilerini anlamaya çalışıyoruz. Adayların hayalleri ve vücut yapıları doğrultusunda en uygun modelleri sunuyoruz. Son provada gelinlerimize aileleri ve en yakın arkadaşları eşliğinde gelinlik teslim alma seremonisi yapıyoruz.

3K: Vakko Wedding House koleksiyonunda ortalama kaç adet model bulunuyor? M.E.: Yaklaşık 30 dünya markasından ve 500 ayrı modelden oluşan geniş bir seçkimiz var. Vakko Wedding House’larda yer alan exclusive bazı markalar; Elie Saab, Marchesa, Monique Lhuillier, Naeem

Gelin adaylarına yaşadıkları her andan keyif almalarını ve hiçbir aksiliği önemsememelerini öneriyorum. Zira bu, hayatlarının en büyülü ve güzel günü.

Khan, Oscar de la Renta, Reem Acra, Romona Keveza, Vakko Wedding, Vera Wang, Zuhair Murad, La Sposa…

3K: Yeni sezon gelinlik trendlerinden bahseder misiniz?

M.E.: Vakko Wedding’in 2016-17 sonbaharkış koleksiyonu altı ana temadan oluşuyor. Birkaç yıldır gelinliklerde hüküm süren sırt dekoltesi trendine bu sene derin V yaka ekleniyor. Bununla birlikte dantelli uzun kollu gelinlikler yeni sezonda birçok gelin adayının beğenisini topluyor. Rahat ve modern görünüme sahip olmak isteyen gelinlerin favorisi kısa gelinlikler. 2017 kışında tüller hareketli, dinamik ve neşeli gelinliklere eşlik ederken, sezonun en ihtişamlı ve çarpıcı trendi, görkemli duvaklar ve uzun kuyruklar. Duvaklardaki ince işlemeler ve taş detayları gizemli ve güçlü görünüm sunarken, dantel ve çiçek motifleriyle bezenmiş kuyruklar gelinliklere büyüleyici güzellik katıyor. Romantizmin simgesi dantel 2016-17 sonbaharkış sezonunda her zamanki yerini koruyor.

3K: Gelinlik, hangi aşamada seçilmeli? M.E.: Gelinlik seçimi, aslında tüm organizasyonun en önemli noktalarından biridir. Mekandan davetin içeriğine, süslemeden damatlığa kadar pek çok seçim gelinlik çerçevesinde şekillenir. Örneğin, kır düğünü planlayan gelin tül, organze gibi hafif kumaşlar, daha rahat edebileceği elbise formunda modeller tercih etmeliyken, salon düğünleri için daha görkemli, ışığı yansıtan kristal taşlarla bezeli kabarık gelinlikler seçilmeli. Saten, ziberlin, dantel gibi kumaşlar da mekanın ağırlığıyla doğru orantılı şekilde bu tarz düğünler için uygun olacaktır.

MUHTEŞEM GÖRÜNÜMLÜ VE RAHAT

3K: Türk kadınlarının gelinlik seçimleri dünden bugüne ne yönde değişti? Özellikle günümüzde ne tip modeller tercih ediliyor?

M.E.: Türk kadını her dönemdeki gibi günümüzde de hayatının en önemli anlarından biri olan düğününde muhteşem görünmek istiyor. İhtişamlı kabarık modeller ilgi görmeye devam ediyor. Bununla birlikte sadeliğe dönüş yaşandığını da söyleyebiliriz. Pek çok gelin daha yalın, abartıdan uzak modelleri tercih ediyor. Özellikle “destination wedding” temalı düğünler için uçuşan etekler, romantik detaylı gelinlikler elbiseler vazgeçilmez hale geliyor. Gelinler günümüzde muhteşem görünümlerinden taviz vermeden rahat etmek istiyor. Bu sebeple sabahın ilk ışıklarına kadar devam eden düğünlerde “after party” için ikinci bir elbise veya eteği çıkarılabilir modeller de oldukça tercih ediliyor. Gelinliği tamamlayan saç ve makyajda da daha doğal dokunuşlar görmeye başladık.

3K: Bir geline verebileceğiniz en iyi tavsiye ne olur?

M.E.: Gelinlik seçimi zorlu ve uzun bir süreç gibi görünse de Vakko Wedding’in tecrübeli ekibi bu süreyi keyifli deneyime dönüştürüyor. Bunu yaşamaları için gelin adaylarımızı ve ailelerini düğünden dörtbeş ay öncesinde Vakko Wedding House’lara davet ediyoruz. Bununla birlikte yaşadıkları her andan keyif almalarını ve hiçbir aksiliği önemsememelerini öneriyorum. Zira bu, hayatlarının en büyülü ve güzel günü.

3K: Bugüne kadar katıldığınız en unutulmaz düğün nerede ve nasıldı?

M.E.: Gelin ve damadın mutlu olduğu her düğünün unutulmaz olduğunu düşünüyorum. Onların gözlerindeki ışıltı, konuklara geçen en büyük mutluluk.

gelinlik-secimi-2014-18.jpggelinlik-secimi.jpgilkbahar-gelinlik-modeli.jpg2016-Gelinlik-Secimi-1.jpggelinlik.jpgilkbahar-gelinlik-modeli.jpgvücut-yapısına-göre-gelinlik-seçimi-nasıl-olur.jpgBoyunuza-Gore-Gelinlik-Secimi.jpg

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir