Gene Wilder Kimdir?

İnsanı gülmekten yerlere yatıran komedi filmlerinde oynasa da, kendisi için sürekli ‘başarılı komedyen’ dense de, Gene Wilder’ı sadece komedyen olarak tanımlamak, aktörü hafife almak olsa gerek. Nitekim kendisi 2013’te Robert Osborne’a verdiği son röportajında, bir komedyen olmadığını ve insanların onu yanlış anladığını belirtmişti. Anlaşılan ünlü üzgün palyaço hikâyesindeki palyaço misali, Gene Wilder da aslında üzerine yapışan ‘komedyen’ ibaresinden pek hoşnut sayılmazdı. Hikâyeyi bilmeyenlere hatırlatalım; ünlü bir psikiyatrın muayenehanesine giden palyaço, bir türlü neşelenemediğinden dem vurur. Psikiyatr ona bir sirk geldiğini, oradaki palyaçonun kendisini güldürebileceğini söyleyince, palyaço acı acı gülümseyerek yanıt verir: “O palyaço benim işte.”

Rus Yahudisi göçmen bir ailenin çocuğu olarak 1933 yılında Wisconsin’de doğan Gene Wilder, asıl adıyla Jerome Silberman, tiyatroya ortaokul yıllarında merak salar ve Laurence Olivier’ın kurduğu prestijli Bristol Old Vic Tiyatro Okulu’na kabul edilir. Oyunculuk kariyerine tiyatro ile başlayan oyuncunun sinemaya girişi ise 1967 yapımı ‘Bonnie ve Clyde’ filmiyle olmuştur. Bu filmde küçük bir rolle gözüktükten sonra asıl yükselişi kendisini keşfeden ünlü yönetmen Mel Brooks’la çalışmaya başladıktan sonra gerçekleşir. Aynı yıl Brooks’un çektiği ‘Yapımcılar’ filmindeki rolüyle Oscar’a aday bile olur. 7 yıl sonra, Mel Brooks’un ‘Genç Frankenstein’ filmindeki çılgın bilim adamı rolü Wilder’a ikinci kez Oscar adaylığı getirse de heykelciği kucaklamak kısmet olmamıştır.

Genellikle iyi ve kendini yanlış durumlarda bulan tipleri canlandırmasıyla tanınan Wilder, Roald Dahl’ın Charlie’nin Çikolata Fabrikası adlı eserinden uyarlanan 1971 yapımı Willy Wonka & Çikolata Fabrikası’ müzikalinde, Johnny Deep’ten tam 34 yıl önce Willy Wonka karakterine hayat vermiş ve kült bir oyuncu haline gelmiştir.

Gene Wilder, 1972’de Woody Allen’ın çektiği absürt komedi filmi ‘Seks Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey’de canlandırdığı, bir koyuna âşık olan Doktor Ross rolüyle izleyicileri adeta gülmekten kırıp geçirecektir.

1974’den itibaren ‘Gümüş Eyerler’ filmiyle birlikte rol almaya başladığı Emmy ödüllü komedi oyuncusu Richard Pryor ile, akıllara kazınan müthiş bir ikili haline gelirler. İkili bu filmin ardından sırasıyla ‘Yıkılış: Yıldırım Ekspres’ (1976), ‘Beni Deli Etme’ (1980), “Bana Göz Kulak Ol’ (1989), ‘Sen B aşkasın’ (1991) filmlerinde rol alır ve ülkemizde de hatrı sayılır bir ün kazanır.

Ülkemizde kırklı yaşlarını süren kitlenin kendisini iyi hatırlayacağı bir diğer film de, yönetmenlik koltuğunda da kendisinin oturduğu 1984 yapımı ‘Kırmızılı Kadın’dır. Filmin 1985 yapımı yerli uyarlaması, Ertem Eğilmez yönetmenliğindeki ‘Âşık Oldum’da Gene Wilder’ın rolünü Şener Şen üstlenmiş; film, gösterildiği dönemde kırmızılı kadın sahnesiyle hayli ses getirmiştir. Son olarak 20022003’te yayımlanan televizyon dizisi Will & Grace’in iki bölümünde konuk oyuncu olarak yer alan ve 83 yıllık yaşamına otuza yakın film sığdıran Wilder, ölümünden sonra da filmleriyle hatırlanmaya devam edecek.

GENE WILDER’IN

Dört kez evlendiğini,

Bir üvey kızı olduğunu,

Üçüncü eşi, komedyen Gilda Radner’i geç teşhis edilen yumurtalık kanserinden kaybettiğini ve kanserle mücadele derneği Gilda’s Club’ı kurduğunu,

Kendisine 1989 yılında lenfoma kanseri teşhisi konduğunu,

‘Will & Grace’ dizisindeki rolüyle Emmy Ödülü kazandığını,

Yayımlanmış altı kitabı bulunduğunu biliyor muydunuz?

EN İYİ 10 GENE WILDER FİLMİ

Wilder’ın ölümünün ardından Rolling Stone dergisi yazarları tarafından seçilen, oyuncunun en iyi filmleri:

Bonnie and Clyde (1967)

The Producers (1967)

Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971)

Everything You Always Wanted To Know About Sex (But Were Afraid to Ask) (1972)

Blazing Saddles (1974)

Young Frankenstein (1974)

The Adventure of Sherlock Holmes’ Smarter Brother (1975)

Silver Streak (1976)

Stir Crazy (1980)

The Woman In Red (1984) şeklinde sıralanıyor.

Gene Wilder Kimdir?_7.jpgGene Wilder Kimdir?_9.jpgGene Wilder Kimdir?_1.jpgGene Wilder Kimdir?_0.jpg

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir