Hasta Çocuğa Yapılmaması gereken yedi yanlış

Aşırı ilgi göstererek ve üzülerek, çocuğun önünde hastalığını abartmak, gereksiz yere korkmasına yol açar.

Çabuk iyileşmiyor diye söylenip durmakla, çocuğa yardım etmek zorunda olunduğu halde, bir “yük” olduğu duygusuna kapılmasına yol açılır.

“Yatağın içine girmezsen sana iğne yaptırırım” türden cümlelerle çocuğu istemediği halde yatağa yatması için tehdit etmek iyi bir hareket değildir. En iyisi, çocuğa bu küçük özverinin bile onu daha çabuk iyileştireceğini anlatarak, sorumluluğu paylaşmasını sağlamaktır.

Gereğinden fazla üzülmek ve çocuğa “Hâlâ karnın ağrıyor mu?”, “Kendini halsiz hissediyor musun?”, “Başın ağrıyor mu” gibi sorular sormayı sürdürmek, sürekli olarak hastalığını çocuğa anımsatmaktan ve onu üzmekten, kaygılandırmaktan başka bir işe yaramaz. Bu durum, er geç serinkanlılığını yitirmesine yol açar ve iyileşmesini güçleştirir.

İkide bir çocuğun ateşine bakmak doğru değildir. Hastalık normal evrimini izleyecektir ve sık sık ateşini ölçmek bir şey değiştirmez.

Hastalandığı için çocuğu suçlamak, “Gördün mü yağmurlu havada sokağa çıktın ne oldun?”, “Bereni giymedin ateşin çıktı” biçiminde cümlelerle çocukta suçluluk duygusunu acıyla birleştirmek, yanlış bir davranıştır.

Çocuğa ilaç içmediğinde çok daha kötüleşeceğini söylemek iyi bir şey değildir. Çocuk yatıştın İmalı, asla korkutulmamalı ve ürkütülmemelidir.

Hasta Çocuğa Yapılmaması gereken yedi yanlış

Hasta Çocuğa Yapılmaması gereken yedi yanlış

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir