İstanbul’da bir kahve gurusu “Petra”

“Yapımına biraz vakit ayırarak evinizde de taze ve iyi kahve içmeniz mümkün. Zaten kuruluş felsefemizde kahve kültürünü yeşerterek insanların hayatına kalite katmak var” diyor, Petra’yı kuran Kaan Bergsen. Kaan’ın kahveye olan ilgisi, New York’ta yaşadığı yıllarda, yakın arkadaşlarının kahve endüstrisinde başarılı işlere imza atmasıyla başlamış.

Onlardan öğrendikleriyle kendini geliştirmiş. Bu alanda ne yenilik yapabilirim diye düşünürken, kendini kaliteli kahvelerle hassas ölçümler yaparken, tatların birbiriyle uyumunu araştırırken bulmuş. Sonunda bir nevi kahve laboratuvarı gibi gördüğü Petrayı, kardeşi ile ortak kuruyor. “Kahve aslında çok basit bir ürün, kahve ve sudan oluşuyor. Bileşenler bu kadar az olunca, önemleri de ters orantılı olarak artıyor” derken, kullandığı suyun kalitesinden kahveyi kavurma süresine birçok detayı önemsediğini vurguluyor.

Kaan bu denkleme el becerisini, samimiyetini ve zevkini de ekleyince misafirler Petradan mutlu ayrılıyor. İREM TANMAN MoMa koleksiyonuna giren ve modem zamanların en iyi tasarımlarından biri kabul edilen bu manuel demleme aparatı Chemex, kahvesini kendi yapmak isteyenler için Petra’da satılıyor.

petra.jpg

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir