İtalyan Mutfağı

İtalyan Lezzetlerini Keşfe Devam

TÜRKİYE’NİN LEZZET EKRANI TURKMAX GURME EKRANLARINDAN TANIDIĞIMIZ İTALYAN ŞEF CLAUDIO CHINALI, YENİ SEZONDA DA ‘ŞEF İTALYAN OLUNCA’ ADLI PROGRAMIYLA İTALYAN MUTFAK KÜLTÜRÜNÜN EN İNCE DETAYLARINI DİGİTÜRK EKRANLARINA TAŞIMAYA DEVAM EDİYOR. CHINALI İLE EN GÖZDE İTALYAN LEZZETLERİNDEN GASTRONOMİ DÜNYASINA UZANAN

KEYİFLİ BİR SOHBET GERÇEKLEŞTİRDİK.

Turkmax Gurme’de sevilen programınız ‘Şef İtalyan Olunca’ ile yeni sezonda yeniden izleyicilerin karşısında olacaksınız. Yenilikler var mı programda?

Yeni sezonda size İtalyanlar’ın günlük hayatta neler yediğini eskisinden çok daha fazla göstereceğim. İtalyan kültüründen, geleneksel yemeklerimizden bahsetmeye devam edeceğim. Geçen sezonda olduğu gibi bu sezonda da bölgesel yemeklerin yanı sıra hem yemeyi hem de pişirmeyi en sevdiğim şeylere yer vermeye devam edeceğim. Yemeyi ne kadar sevdiğimi görünce şaşıracaksınız. Tabii basit yiyeceklerin küçük numaralarla ne kadar güzel olabileceğine de. Aslında unutmamak lazım, sade olmak zordur.

Sizi İtalyan Şef olarak tanıyoruz, ama İtalyan mutfağı dışında ilginizi çeken başka dünya mutfakları var mı?

Tabii ki. Yedi yıldır İstanbul’da yaşıyorum. Bu sırada Türk mutfak kültürüyle ilgili çok şey öğrendim. Özellikle zeytinyağlı yemekleri yapma şekliniz çok ilgimi çekiyor. Hayatım boyunca çok seyahat ettim. Eskiden seyahatlerimi ailemle yaparken, şimdi ise eşimle seyahat ediyoruz. Farklı kültürleri ve mutfakları tanımayı ikimiz de çok seviyoruz. Özellikle Akdeniz mutfağının tarihiyle ve kültürlerin birbirlerinden nasıl etkilendiğiyle yakından ilgileniyorum. Programımda da coğrafi konumumuz ve tarihimiz nedeniyle İtalyan mutfağı aslında kültürlerin bir tür ortak mutfağı.

Türk mutfağı ile aranız nasıl? Yapmayı en çok sevdiğiniz Türk yemeği hangisi?

Patlıcan beğendili kuzu tandır yapmaya bayılıyorum. Kaşık salatası ve zeytinyağlı ıspanağı da çok seviyorum. Tabii kahvaltıyı da unutmamak lazım. Menemenim çok güzeldir.Türk arkadaşlarıma sorabilirsiniz.

Son yıllarda gastronomi eğitimi oldukça popüler hale geldi, bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Çok sevindirici bir gelişme çünkü ben iyi yemeğin insanları birleştirdiğine inanan bir kültürden geliyorum. Gastronomiye ilginin artması hepimizi geliştirecek ve sektörü daha yukarı taşıyacaktır. Fakat o kadar geniş bir alan ve o kadar fazla seçenek var ki, yeni neslin bazen kafası karışıyor. Bizim mesleğimizde iyi bir aşçı olmak yıllar alır.

Gastronomi eğitimi almak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Meraklı ve her şeyden önce dürüst olmalısınız. Benim mutfağımda bir tane bile hazır gıda bulunmaz, hepsi sıfırdan yapılır. Katkı maddesi içeren kimyasal ürünleri asla kullanmıyorum. Bu konuda eğitim almayı düşünen kişilere tavsiye vermem gerekirse, ilki malzemelerle ilgili olurdu. Ürünleri, gıdaları iyi öğrenin. Eğer bilmediğiniz bir malzeme varsa asla kullanmayın. İyi bir yemek iyi malzeme seçimiyle başlar. İkincisi ise, eğer ünlü olmak istiyorsanız başka bir meslek seçin. Ünlü bir şef olmak çok zordur. Biz şefler, bu işi insanları mutlu etmek ve yemeklerimizi tadarak farklı bir deneyim yaşamalarını sağlamak için yapıyoruz. Uzun çalışma saatlerini, yoğun bir tempoyu ve yorucu bir meslek olduğunu bilerek bu işe başlamak, sabırlı ve gerçekten istekli olmak lazım. Aslında bu bir meslekten çok daha fazlası, bir yaşam tarzı.

Evinizde yemekleri kim yapar?

Ekonomi mezunu olmasına ve masabaşı çalışmasına rağmen eşim de çok iyi yemek yapar. Yemek yapmayı büyükannesinden öğrenmiş ve inanılmaz bir beğeniye sahip. Beraber yemek yapmayı çok seviyoruz. Benim için bezelyeli makarna, domates soslu köfte gibi en sevdiğim yemekleri yapar. Ben de ona onun sevdiği chantarelle mantarlı risotto ve ızgarada kuzu pirzola yaparım.

Programlarınızı severek izliyoruz, peki sizin takip ettiğiniz yemek programları var mı?

Ne yazık ki işim sebebiyle televizyon izleyecek çok fazla vaktim olmuyor. B azen İtalyan kanalında ustam Igles Corelli’nin programı ‘The Circle Kitchen’ı izliyorum. Programında tek bir ürünün, şık tariflerde nasıl kullanılabileceğini gösteriyor. Diğer bir ustam Bruno Barbieri de Masterchef Italia şeflerinden. B azen bilgisayar başındayken de Heston Blumenthal, Gordon Ramsey ve Raymond Blanc’u izliyorum.

İtalyan Mutfağı_1.jpgİtalyan Mutfağı_0.jpgİtalyan Mutfağı_3.jpg

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir