Kadınların Her Dönem Hayali İncelikti…

Genç kızların vücudu ve vücutlarıyla olan ilişkisinin tarihi ile ilgili olarak, The Body Projectdt Brumberg, bütün problemlere çözüm olarak kızların kilo vermeye nasıl yoğunlaştığım anlatır. Chicago’da bir göz doktoru ile bir ev kadınının kızı olan Yvonne Blue’nin günlüğünden alıntı yapar. 1911 doğumlu olan Yvonne on beş yaşındayken, kilosu nedeniyle kaygı duymaya başladı. Yvonne’un diyetine en iyi arkadaşların dan biri olan Mattie de katıldı.

Mattie yaz tatili boyunca yazdı: “Rüyamda seni gördüm. Yün bir bluz ve ekose bir etek giyiyordun ve o kadar inceydin ki, kıskançlıktan neredeyse ölecektim. Korkunç derecede şişmanım.” I. Dünya Savaşı öncesinde yeni bir kıyafet alan kadınlar, bu kıyafeti vücutlarına uygun hale getirmek için terziye giderdi. 1920’lerde giyim endüstrisi kadınların, denedikten sonra ya aldığı ya da almadığı türden standart, ölçüm, kesim gerektirmeyen beden ölçüleri sunmaya başladı.

Brumberg anoreksiya nın tarihini anlattığı Fasting Girls3’de, kızların ve kadınların kıyafet alışverişini insanı canından bezdiren bir tecrübe olarak gördüğünü, çünkü bu yolla, “vücut yapısındaki kusurların” farkına vardıklarını söylüyor. Şık giysilerin içine sığamayanlar vücudundan utandı, ince olmak, çekici olmak İçin verilen tarifenin bir parçasıydı ve önemi yüzyıl içinde giderek arttı.

becc33_a9c4f0f3355648e4b3ed3828b056bed7.jpg

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir