Kısa sürede forma girmenin yolları

SETLERİ DEĞİŞTİR

Kafanda biter! Minnesota State tesi Spor ve Performans Psikolojisi direktörü Doktor Cindra , “Kendine çok fazla yüklenmek başaramadığın bir fitness hedefi ya da istediğin gibi performans sergileyemediğin bir egzersiz gibi) ters etki yaratır” diyor. Kadınlar yanlış adımlarını acımasızca yargılamaya daha eğilimlidir. Ama en yakın arkadaşın aynı hislerle sana gelse, ona, “Kendine çok fazla yükleniyorsun. Geçen hafta yaptığın boot camp egzersizini hatırlasana! Bunu da başarabileceğinden eminim” dersin. İşte bu cümlelerin aynısını egzersizle ilgili motivasyonunu kaybettiğinde kendi kendine de söylemelisin.

KENDİNE İNAN

Araştırmacılar, kendine inanmanın, rısındaki en büyük etken yaşındaki Theresa Roden, idim: Eğer triatlonu istiyorsam, bitiş çizgisine an yüzde 100 emin alıydım. Yoksa bunu asla başaramazdım” diyor. Theresa, yarışırken sürekli kendini kıyafetleriyle bitiş çizgisinde hayal etmiş. Bu stratejinin ona kazandırdıkları mı? 15’ten fazla triatlonu tamamladı.

KÜÇÜK BAŞARILARINI KUTLA

Bu yılın, önceki yıllardan çok daha farklı olacağına inanmak isteyerek başlarsın. Ama hayat sürprizlerle dolu: Ofiste birkaç gece fazla mesai, seni bir hafta boyunca yatağa bağlayan bir hastalık ya da kayınvalidenin sürpriz ziyareti… İşte ayrım tam da burada başlıyor: Birçok insan yapamadığı şeylere odaklanır (“spor salonuna gidemedim”, “bugün koşuya çıkamadım” gibi); bu da kendini yenik hissetmesine ve en sonunda da vazgeçmesine yol açar. Fitness hedefleri konusunda başarılı olanlar, her gün başardıkları ufak şeyleri bile kutlayanlardır (“merdivenleri kullandım”, “uyumadan önce 10 dakika karın kaslarımı çalıştırdım” gibi). Çok yoğun bir hayatı olan 33 yaşındaki öğretmen Pelin Ilgaz, “Bu şekilde her gün bir şey başardığımı hissediyorum” diyor.

KAYIT TUT

Pittsburgh Üniversitesi’nin 2012 yılında yaptığı bir çalışma, antrenmanlarını takip etmenin otomatik olarak daha fazla egzersiz yapmanı sağladığını gösteriyor. Haftadan haftaya yaptığın egzersizlerin detaylarını kaydetmezsen, ilerleme kaydettiğine inanmama eğiliminde olursun. Perkins, bunun da pek cesaretlendiren bir yaklaşım olmayacağını söylüyor. Norcross ise, “Ayrıca tüm egzersizlerini titizlikle takip edersen, kaçakları yakalama (kaçırdığın ya da işe yaramaz seanslar) fırsatı bulursun” diyor. Bir deftere yazarak egzersiz günlüğü tutmak gibi eski usul bir yöntem deneyebilir ya da MyFitnessPal veya TrainingPeaks gibi mobil uygulamaları kullanabilirsin.

Kısa Sürede Forma Girmek İçin Etkili Yöntemler - onedio.com

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir