Kiwiler ülkesine yolculuk…

Havana Coffee Worlcs: Yeni Zelanda’nın en meşhur ve en lezzetli kahveleri burada. 1990 yılından beri Kiwi’lerin favori kahve mekanı ve markası olmayı başarmış. Kahvelerini burada üretiyor, bütün ülkeye de satıyorlar. Wellington’ın bu en ünlü mekanı kahvelerinin yanı sıra mimarisi, dekorasyonu ve cana yalan personeliyle biliniyor .

Kiwiler ülkesine yolculuk Email kutusuna düşen bir düğün davetiyesi, Ayşe Kocabey oğlu Stork’u Pasifik Okyanusu’nun güneybatısına götürdü. Uçamayan kuşlara, kült filmlere ve tek bir günde dört mevsime ev sahipliği yapan Yeni Zelanda’ya… Yeni Zelanda’ya gitme hikayemiz, Stefan ve Jane’in başkent Wellington’da gerçekleşecek düğünlerine aldığımız davetiyeyle başladı. Şöyle diyordu email’de: “Dünyanın en güzel ülkesinde evleniyoruz. Düğün günü öğlen size verilecek adreste buluşuyor ve düğün mekanına hareket ediyoruz. Hep beraber iki gün burada kalıyoruz.” Mekanının sır gibi saklandığı bu gizemli davet üzerine hemen biletlerimizi ayırttık ve dünyanın öbür ucuna doğru yola çıktık.

Tatile gitmeden önce genelde araştırma yaparım. Ancak bu sefer hiç vaktim olmamıştı. Stefan’ın bize söylediği gibi yanımıza yağmurluk ve yüksek korumalı güneş kremi aldık. Bunun sebebini ancak destinasyonumuza varınca anlayabildim. Güney Pasifik’te bulunan ve Güney ile Kuzey olarak adlandırılan iki adadan oluşan Yeni Zelanda’da, bir gün içinde dört mevsimi birden yaşama olasılığınız oldukça yüksek. Sabah güneşli başlayan bir gün, öğlen bardaktan boşanırcasına yağan yağmura, akşamüstü ise kavurucu bir sıcağa dönüşebiliyor.

Wellingtonda halkın en çok konuştuğu konu da, hava durumu bu yüzden. Yeni ZelandalIlar kendilerine Kiwi diyor. Bir sebebi, uçamayan bir kuş cinsi olan I<iwi’nin sadece burada bulunması. Diğeri ise Yeni Zelanda’nın, dünyanın en büyük kivi üreticilerinden olması. Havaalanına iner inmez bizi Lord of the Rings ve Hobbit filmlerinin karakterleri karşılıyor. Zaten ülke turizminin önemli bir bölümünü, bu filmlerin hayranları oluşturuyor. Te Papa Müzesi’nde ülkenin kültürü ve tarihiyle ilgili neredeyse her şey var. Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington dünyanın en temiz şehirlerinden biri. Sokaklarda çıplak ayakla yürüyen insanlar görmek mümkün. Yeni Zelanda’da gelişmiş bir vintage kültürü var. Wellington’daki en ünlü ikinci el destinasyonu, Cuba Street’teki Missy’sRoonı. Wellington – OliveCafe: Wellington’ın en güzel kahvaltı mekanı. Güler yüzlü çalışanlarıyla Olive Cafe, gidenin müdavimi olduğu bir yer. Havaalanında gelenleri Lord of the Rings ve Hobbit filmlerinin karakterleri karşılıyor. Ülke turizminin önemli bir bölümünü, bu filmlerin hayranları oluşturuyor.

Here are some benefits from using the kiwi:

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + 1 =