Leon Scieur İLK SARI MAYO

Bir ay boyunca dağlarda, vadilerde, uçurum kenarlarında, sahil boylarında pedal basacak, ölümüne yorulacaklar. Hiç durmayacaklar. Sakatlanacaklar, örselenecekler, ağlayacaklar ama durmayacaklar. Sonunda Paris’te o podyuma çıkıp o muazzam zaferi yaşamak için.

Sarı mayo için!

Bu sene 4-26 Temmuz’da Hollanda’nın Utrecht şehrinden başlayacak efsanevi Fransa Bisiklet Turu yine dünyanın en centilmence ya da en amansız sporcu hikayelerini yaşatacak. 102 yaşındaki yarışın bugüne nasıl geldiğini de biz gösterelim.

Leon Scieur İLK SARI MAYO

1914te TDF tarihi bir günde başladı. Fransa’da yarış koşulurken, Saraybosna’da Avustur-ya-Macaristan Arşidükü Franz Ferdinand suikasta uğrayacaktı. O sene yarış tamamlanabildi (Belçikalı Philippe Thijs kazandı) ancak sonrasında beş senelik savaş arası geldi. Yine de TDF’in geri dönüşü muhteşem oldu. Çünkü sarı mayo ilk defa 1919’da giyilmeye başlandı.

1921’de TDF yöneticileri bisikletçilerin yedek parça kullanabilmelerine onay verdi. Ama tek bir şartla: O parçaları yanlarında taşıyacaklardı. Belçikalı yarışçı Leon Scieur tam da bunu yaptı, yedek tekerini 320 km boyunca sırtında taşıdı. Scieur o sene TDF’i kazandı ama zaferinin izleri, ölümüne dek sırtında kaldı.

Yarışın bugüne dek gördüğü en insafsız tırmanışlardan biri de Provence’daki Mont Ventoux. Hem dik hem de uzun bu mevkide TDF’in en tatsız vakalarından biri yaşandı. 1967’de, İngiliz Tom Simpson zirveye neredeyse 3 km kala bisikletinden yuvarlandı ve yolun kenarında kalp krizi geçirerek can verdi. Son sözlerinin (yanına koşan takım görevlisine) “Devam edin, devam edin” olduğu kaydediliyor. Ölümünün ardından yapılan testlerde, Simpson’un kanında alkole ve amfetamine rastlandı. Doping testlerinin sıkı-laştırılması gerektiği de böylece ortaya çıktı.

kariyerine geçirmek üzere ilk haftayı sarımayo ile tamamlayan isim ...

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir