LİZBON TATİL REHBERİ

ALTIS AVENIDA 40’ların özgün estetik anlayışı ve “butik ruhuyla bu otel, Rossio tren istasyonunun üzerinden en görkemli manzaralardan birini sunuyor (altishotels.com). SToRYTAILoRS Pombal Markisi’nin ünlü başbakanlık dönemi öncesinde, yani 1750’lerden kalma binadaki bir zamanların ipek ve baharat dükkanı mekan, şimdilerde el yapımı konfeksiyon markası Storytailors’ın satış mağazasına ve markanın ustaları Joao Branco’yla Luis Sanchez’in atölyelerine ev sahipliği yapıyor (storytailors.pt).

LİZBON’UN SAKLI KÖŞELERİ

Lizbon, çinili dış cephelerin ve nehir kenarında sıra sıra dizilmiş çatıların oluşturduğu şelaleden oluşan manzaraların kenti. Ama buraya yaşamaya gelir insan, görmeye değil. Her zamankinden daha canlı ve kozmopolit olan başkent altın çağını yaşıyor ve geçmişine takılıp kalmıyor. Arnavut kaldırımı sokaklarında, Sao Bento’nun züccaciye dükkanlarından aşağı inen, Luis de Camoes Meydanı’ndan geçip Conceiçao’nun tuhafiyelerine doğru hızlanan ve Arap mahallesi Alfama’ya doğru seyirten 28 numaralı tramvayın trak trak sesleri çınlıyor. Orta Çağ’a ait yıpranmış duvarlar ve balkonlara asılı çamaşırlarla çevrili dar sokaklarda inip çıkmak ve gizlisaklı köşeleri keşfe dalmak bu kentin ritüeli. Pek uzak sayılmaz, San Jorge Kalesi’nin eteklerinde, yine labirente benzer bir başka çok kültürlü mahalle yer alıyor: La Mouraria, fadonun beşiği bir sokakta evler.

Lizbon’da parti olsun, konser olsun, mangal olsun her şey sokağa taşındığından kendi atölyesini de bu geleneğe uygun şekilde sokağa taşıyan fotoğraf sanatçısı Camilla Watson’ın karelerinin de ortaya koyduğu üzere bir çeşit açık hava galerisi. Largo dos Trigueiros, Rua Regedor ve sokakların duvarlarında, mahallenin eski ve yeni sakinlerinin portreleri yer alıyor. Bu ufak semti sanat eserine dönüştüren 30’dan fazla nokta var. Almirante Reis Bulvarı’na vardığınızda Intendente’ye gireceksiniz. 16’ncı yüzyılda burası Lizbon dışındaki tarlalar, fabrikalar ve çiftliklerle kent içindeki pazarlar, dükkanlar ve depolar arasındaki bağlantı noktasıydı. Şimdilerde sanatçıların merkez üssü; heykeltıraş Joana Vasconcelos’un işi Kit Garden gibi romantik bahçelerle konserler, konuşmalar, paneller ve atölyelere ev sahipliği yapan 19’uncu yüzyıldan kalma saray Casa Independente (casaindependente.com) gibi mekanlar burada artık.

GİZLİ GÜZELLİKLER NEFES KESİCİ

Tramvayla 25 dakika uzaklıkta, bir ayağı Tajo’da diğer ayağı Atlantik’teki yarı vahşi kumsallar ufku dolduruyor. 25 Nisan Köprüsü’nden karşıya geçip 19’uncu yüzyıldan kalma bir sarayda yer alan Pestana Palace otelinde bir

Alfama’da Gracia izleme noktasından 25 Nisan Köprüsü ve Tajo manzarası.

LİZBON TATİL REHBERİ_3.jpgLİZBON TATİL REHBERİ_4.jpgLİZBON TATİL REHBERİ_6.jpg

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir