New York’ta Yaşam

İstanbul Alman Lisesinden sonra İngiltere ve Avusturya’da üniversite eğitimini tamamlayan Evren Doğançay, taşınma ve kariyerini orada geliştirme kararı alıp, şehrin en eski ve önemli konsept mağazası Kirna Zabete’de çalışmaya başlamış. Doğançay’ın satın alma direktörü olduğu mağazanın müdavimleri arasında Gvvyneth Paltrovv, Sarah Jessica Parker, Yoko Ono gibi ünlülerin yanı sıra New York’un köklü ailelerine mensup isimler var. Doğançay, altı yıldır burada yaşıyor.

Hangi semtte yaşıyorsunuz?

“East Village mahallesinde yaşıyorum. Kendimi bu semtte çok huzurlu hissettiğim için taşınmayı hiç düşünmedim.”

East Village’da en sık uğradınız mekan?

“Liquiteria Juice Bar ve Souen makrobiyotik restoran.”

Şehirde size en çok ilham veren yer?

“Müzik dinleyerek şehirde tek başıma dolaşmak, New York’u absorbe etmek açısından bana çok ilham veriyor. Chelsea’deki çağdaş sanat galerileri, Union Square’deki pazar ve tropikal bir tatile çıkmışsınız izlenimi veren East Village Elorist ilham aldığım diğer yerler.”

Şu sıralar ne üzerinde çalışıyorsunuz?

“Bir buyer olarak görevlerimden biri, hatta bana sorarsanız en değerlisi yeni yetenekler keşfetmek. Sezonluk satın almalarımı şimdilik tamamladım. O yüzden şu aralar tüm algılarımı açtım ve en meraklı halimle takipteyim.”

New York’ta yaşamanın işinize katkıları neler?

“Burası dünyanın en yaratıcı, en motive edici, aynı zamanda Moda dünyasının içinde olduğunuzda tüm yenilikler, en son çıkanlar, trendler, tasarımcılar ve bilgiler siz kovalamadan ayağınıza geliyor. Hatta hiçbir şey yapmasam/, bile sadece hayatın içinde var olarak bu bilgiye maruz kalıyorsunuz. Bu sürat ve bilgi akımı New York’ta modanın çok daha hızlı adımlarla ilerlemesini sağlıyor. Dolayısıyla birçok yenilik burada başlıyor ve buradan dünyaya yayılıyor.”

Favori alışveriş rotalarınız?

“En sevdiğim mağaza Kirna Zabete. Ayrıca Lovver East Side’daki Reformation’da uygun fiyatlı ve kimsede olmayan değişik tulum ve elbiseler bulabiliyorum.”

En iyi vintage parçaları hangi mağazalarda bulabiliriz?

“Pek vintage merakım yok. Daha çok ikonik ve arşivlik parçalara merakım var ki, onları da vintage mağazalarında bulmanız kolay olmuyor. Örneğin Alexander VVang’in lansman koleksiyonlarından ya da Phoebe Philo’nun ilk Celine koleksiyonundan parçalarım var ve bunları arşiv olarak saklıyorum.”

Yaptığınız iş dalında size en çok ilham veren, yakından takip ettiğiniz ya da yeni keşfettiğiniz isimler?

“Rosie Assouline ve Delpozo. Ayrıca Sonia Rykiel’in yeni tasarımcısı Julie de Libran’ın da gelecek vadettiğini düşünüyorum.”

New York’taki ideal bir gününüz?

“Güne erkenden, ya Jivamukti Studio’da yoga seansı ya da Tracy Anderson’ın kardiyo dersi ile başlıyorum. Güzel kahvesi olan sakin bir yere oturup iPad’den blog ve haberleri tarıyorum. MoM A’da uzun zamandır görmek için sabırsızlandığım sergiyi geziyorum. Ardından gourmet şef restoranlarından birinde yakın arkadaşlarımla yemeğe oturuyoruz.”

New York’ta Yaşam_5.jpg

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir