ÖZEL BİR KADIN LOULOU DE LA FALAISE

Doğuştan stil sahibi, güzel, zarif, çekici, akıllı, ışık saçan, biraz deli ve çılgın, her daim neşeli ve enerjik, kısaca esi bulunmaz bir kadınla tanışmaya hazır olun. Loulou de la Falaise, sanıldığının aksine Yves Saint Laurent’ın sadece ilham perisi değildi. Onlar birer ruh ikizi, ayrılmaz ikili ve çok daha fazlasıydılar. Ariel de Ravenel ve Natasha Fraser-Cavassoni, birlikte imzaladıkları “Loulou de la Falaise” kitabıyla sadece bir dönemin modasına değil, benzersiz bir kadınla, o kadının dönüştürdüğü efsanevi tasarımcının ruhuna ışık tutuyor.

Her daim adından söz ettiren Ingiliz aristokratlara özgü asaleti ve şık ren, kitaplar yazdıran o Parizyen stili ne de güzel stiliyle dikkat çekiyor. Kendisi ünlü Pakenham hanedanına taşıyor, Ariel de Ravenel. Duruşu, tarzı ve zarafe- mensup. Bu iki şahsına münhasır kadınla yine çok özel bir tiyle, yaşsız ve cool bir Fransız.

LOULOU DE LA FALAİSE

“KİMSE ONUN SIKLIK ANLAYIŞINA SAHİP OLAMAZDI”

Ariel de Ravenel, Loulou’nun Yves Saint Laurent için giyindiğini anlatıyor: “Yves, Loulou’nun elbise, Betty Catroux’nun da pantolon giymesini isterdi birlikte dışarı çıktıklarında. Oysa Loulou pantolon giymeye bayılırdı. Yves Saint Laurent onu beğenmediği bir kıyafet içinde gördüğünde, ‘Böceğe benziyorsun’ diye takılırdı. Loulou, YSL tasarımlarını harika taşıyordu. İnsanların Loulou’yu ünlü YSL smokini içinde gördüklerinde nefeslerinin kesildiğini biliyoruz. Herkes zarif olabilirdi ama kimse onun şıklık anlayışına sahip olamazdı.” Kitapta Loulou ve Yves Saint Laurent’ın birbirlerini her daim tamamladıkları, adeta aynı galaksiden geldikleri ve Loulou’nun Yves Saint Laurent’ın yanında güneş gibi parladığı da anlatılıyor.

la Falaise’i konuşmak için birlikteyiz. Yıllarca çeşitli dergilerde moda editörlüğü yapan, şimdilerde Loulou de la Falaise mücevher markasının ortağı olan yazar Ariel de Ravenel ve Natasha Fraser-Cavassoni’nin birlikte, büyük titizlikle, uzun araştırmalar sonucu hazırladıkları “Loulou de la Falaise” kitabının, Istanbul’74 Galatasaray’da gerçekleşen Türkiye lansmanı vesilesiyle bir araya geliyoruz. Loulou’nun 25 yaşındaki kızı Anna Klos-sowski de bize eşlik ederken, biyografiden çok öte olan bu dopdolu kitabı aralıyoruz: “Bu bir moda kitabı değil.

Modayı adeta yaşayan ve hisseden olağanüstü bir kadını keşfedeceğiniz, modadan bahseden bir kitap” diyerek başlıyorlar anlatmaya De Ravenel ve Fraser-Cavassoni.

3K: Bu kitabı hazırlamaya, birlikte böyle kapsamlı bir projeye imza atmaya nasıl kararverdiniz?

ARIEL DE RAVENEL: Loulou’yla birlikte hem iş vesilesi hem de dostluğumuzun sonucu olarak çok vakit geçirdim. Ona birçok defa “Haydi seninle ilgili bir kitap yapalım” derdim. Ama o hep geri çevirirdi, zaten asla kendini öne çıkaran bir kadın olmadı, istemeden, otomatik olarak öne çıkıyordu, çünkü doğuştan gelen bir karizmaya sahipti. Sonunda kitap projesini gerçekleştirmeye karar verdim.

Öncelikle fotoğrafların arayışına girdim ve çok titiz bir çalışma yaptım. Ardından Natasha’dan bu heyecanlı macerada beni yalnız bırakmamasını ve metinleri yazmasını rica ettim. Loulou’nun bir kadın tarafından anlatılması önemliydi. Kitap Ekim 2014’te hem İngilizce hem de Fransızca olarak çıktı. Çıktığı gün tükendi, şu anda üçüncü baskıda.

NATASHA FRASER-CAVASSONİ: Kitabı açtığınızda birbirinden harika fotoğraflar, metin ve Loulou hakkında söylenmiş sözlerle karşılaşıyorsunuz. Kısaca üç farklı okuma alanıyla kitaba farklı üç koldan dalıyorsunuz. Bu da Loulou karakterini çok canlı kılıyor elbette. Metni oluşturmak için birçok kişiyle konuştum ama en çok da en sevdiklerinin, en yakın dostlarının anlatılarıyla zenginleştirdim kitabı. Özellikle kızı Anna ve eşi Thadee Klossowski’nin söyledikleri çok önemliydi. Ayrıca ben de Loulou’yla birkaç defa röportaj yaptığım için çok şanslıydım. O kadar pozitif bir insandı ki Loulou, her daim sayfayı çevirmeyi ve geleceğe bakmayı bilirdi.

ÖZEL BİR KADIN  LOULOU DE LA FALAISE

ÖZEL BİR KADIN  LOULOU DE LA FALAISE

ÖZEL BİR KADIN  LOULOU DE LA FALAISE

ÖZEL BİR KADIN  LOULOU DE LA FALAISE

ÖZEL BİR KADIN  LOULOU DE LA FALAISE

ÖZEL BİR KADIN  LOULOU DE LA FALAISE

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir