RICK YANCEY’NİN ROMANINDAN UYARLANAN ‘5. DALGA’ (THE FIFTH WAVE)

RICK YANCEY’NİN ROMANINDAN UYARLANAN ‘5. DALGA’ (THE FIFTH WAVE), İNSANLIĞI TEHDİT EDEN UZAYLI İSTİLASINI VE KARDEŞİNİ KORUMAK ZORUNDA KALAN CASIE’NİN HİKÂYESİNİ ANLATIYOR.

Ohio sakinlerinin yaşamı, ansızın tepelerinde beliren bir uzay gemisinin varlığıyla baştan sona değişecektir. Saldırılar dalga dalga gelir. Birinci dalgada elektrik kesilir, ardından deprem ve sel felaketi yaşanır. Sonra kuşlar bulaşıcı hastalık yayarak ölümlere yol açarlar. En sonunda da ‘ötekiler’, yani insan suretindeki uzaylılar insan ırkının kökünün kazınması için ellerinden geleni yapmaya başlarlar. Hem de bu uğurda hile hurdaya bile başvurmaktan çekinmeden. Ne de olsa bu gezegen onlara lazımdır. Derken kurtarıcı kisvesinde ordu mensupları çıkagelir. Beşinci dalganın yaklaştığını söyleyip çocukları ve gençleri uzaylılarla savaşabilmeleri için eğitmeye koyulurlar. Oysa gerçek, görünenden çok daha farklıdır. Hiçbir yer güvenilir değildir, hiç kimse de.

Hollywood, gençlere yönelik fantastikbilimkurgu distopya filmlerinden nemalanmaya başladığından beri, adı geçen türden filmler birbiri ardına beyazperdede arzı endam ediyor. Bu tür filmlerin ortak özelliklerinden en önemlisi, sinema uyarlamalarının yapıldığı romanlar gibi onların da pek tabii öncelikle gençlere hitap etmesi.

Daha önce bu sayfalarda yer verdiğimiz bir başka distopyayı; Veronica Roth imzalı Uyumsuz serisini, Stephenie Meyer’in meşhur vampir soslu aşk serisi Alacakaranlık’ı, Suzanne Collins tarafından yazılan Açlık Oyunları’nı, hatta J. K. Rowling’in Harry Potter serisini bu kategoride sayabiliriz. Hal böyle olunca oyuncu kadrosunun çoğunlukla gençlerden ibaret olması, başrolleri de gençlerin paylaşması çok doğal. Tabii kadro çoğunlukla gençlerden oluşuyor, film gençlere hitap ediyor diye erişkinler de o filmlerden keyif almayacak diye bir kural yok. Söz konusu filmlerin yüksek gişe başarısı da, filmlerin her yaştan izleyicinin beğenisini kazandığının birer kanıtı adeta.

‘5. Dalga’ da bu geleneği bozmuyor ve gençlerin kalbini yine gençlerin oyunculuğuyla fethetmeyi seçiyor. Bununla da kalmıyor, sıradan bir lise öğrencisiyken kardeşini ve dünyayı kurtarmak için uzaylılarla amansız bir mücadeleye tutuşarak sonunda korkusuz bir kahramana dönüşen Casie’yi filmin merkezine alıyor ve olayları onun gözünden aktarıyor. Casie rolünü canlandıran Chloe Grace Moretz, Hit Girl’ü canlandırdığı ‘Göster Gününü’ (Kick Ass) serisinden sonra artık çocukluktan tamamen sıyrılmış ve bütün bir filmin yükünü sırtlayacak seviyeye erişmiş halde karşımıza çıkıyor.

Yönetmenliğini J Blakeson’un üstlendiği filmde Moretz’e başrollerde Nick Robinson, Alex Roe, Bailey Anne Borders ve Gabriela Lopez gibi isimler eşlik ediyor. Alex Roe’yi 2000 yılı yapımı ‘Şeytan Tohumu’ (The Calling) filminin Dylan St. Clair rolündeki çocuk oyuncusu olarak hatırlıyoruz. Casie’nin kardeşi Sam rolünü ise küçük oyuncu Zackary Arthur üstleniyor. Filmin genç oyuncu kategorisine girmeyen iki yıldızı ise Liev Schreiber ve Maria Bello. ‘5. Dalga’, uyuncuları, hikâyesi ve görselliği açısından vasat sayılabilecek bir yapım olsa da “Şöyle kafa yormadan kanepeye yayılıp fantastik bir macera izleyeyim,” diyenleri memnun edecektir.

Gişede yüksek başarı kazanan fantastik filmlerin yeni örneği ‘5. Dalga’, gençlerden oluşan kadrosuyla ilgi çekiyor.

RICK YANCEY'NİN ROMANINDAN UYARLANAN '5. DALGA' (THE FIFTH WAVE)_2.jpgRICK YANCEY'NİN ROMANINDAN UYARLANAN '5. DALGA' (THE FIFTH WAVE)_3.jpg

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir