Sosyal Medyanın Moda İkonları

Sosyal medya ve moda dünyası günümüzün altın çifti olabilir mi? İkisi de birbirinden hızlı olan aşıklar, şimdilik huzurlu gibi görünüyor İlişkilerinin temelinde karşılıklı alışveriş ue bolca anlayış hakim. Yeni moda düzeninin aşk hikayesine buyurun.

Bağlan Keskin

Moda, bir süredir düzenli bir ilişki yaşıyor. Sosyal medya, onun son gözdesi. Aslında modanın yan yana geldiği her şeyle ilişkisinin tartışmalı olduğu söylenebilir. Mesela sanatla ilişkisi sürekli sorgulanır ve ne birbiriyle yapabilen ne de ayrı kalabilen aşıkları oynarlar, iki taraf da “sonuçsuz” sonuçlanan tartışmalarla beslenirler adeta. Ama sanki bu defa durum ciddi. Sosyal medya ile beraber mühim işlere imza atıyorlar. Büyük markalar, defilelerini Instagram’dan ve Periscope’dan yayınlıyorlar artık. Backstage’lerini anında paylaşıyor, heyecanla beklenen kıyafetleri ilk sosyal medyadan duyuruyorlar.

Sonsuz alışveriş

Ve bu aşk meyvelerini de veriyor haliyle. Markalar kurgusal karakterlerle sosyal medyaya giriş yapıyor -ve evet bu cidden harika bir fikir- ama artık ‘gerçek’ şeylere ihtiyacımız var. İşte moda da, fenomen modellerini ve tasarımcılarını, aynen böyle yaratıyor. Model havuzu Models.com, ‘sosyal medya starı’ kategorisinde model seçmeye başladı bir süre önce. Ayrıca her sene, hem kendi jürisiyle hem de internet oylamasıyla yılın mankenlerini seçiyor. Ve bu yeni nesil modeller, ön plana çıkması gereken sezon trendlerini giyerek, yeni düzendeki görevlerini başarıyla yerine getiriyorlar.

Bahsettiğimiz alanda piramidin tepesinde şimdilik, reality dünyasından podyumlara transfer olan Kendall Jennervar. 20 yaşındaki model, Balmain’in kendisi gibi sosyal medya fenomeni olan tasarımcısı Olivier Rousteing ve diğer süpermodel ’BFF’leriyle sanal dünyayı sallıyor tabir-i caizse.

Tatlı komplo teorileri

Moda olacak her şeyin Kendall ve benzerlerinin üzerinde olmasıyla, Instagram’ın adeta bir marka canlı yayınına dönüşmesinin sebepleri aynı. Moda yayılmacı politikasını bu defa başka bir figürle uyguluyor. Günümüzde ne kadar fazla takipçi, o kadar alıcı demek. Durumu daha iyi kavrayabilmeniz için bir de işe blogger’lar tarafından bakmanızı öneririm. Moda otoriteleri tarafından asla ciddiye alınmayan blogosfer editörleri, şimdi büyük markaları peşlerinden koşturuyorlar. Çünkü ellerindeki gücü biliyorlar. Mesela beş milyondan fazla takipçisiyle blogger Chiara Ferragni. Eleştirmek herkesin işi ama gözlerinizi açıp, bu kızın nasıl bu kadar güç sahibi olduğunun bir düşünün. Onun gibi bilinirliği ulaşılabilirlikle bir araya getiren blogger’lar ve dijital kanallar, yeni pazarlama dünyasında çok önemli. Gün içerisinde belki de yüz kez Instagram’a, Twitter’a giriyoruz. Fenomenlerin hayatına dahil olurken, bilinçaltımız reklamlarla doluyor, yanlış mı?

Popüler her şeyin birbirini çekmesi gibi, milenyum feminizmi de fenomen modelleri etkisi altına aldı. Bu popüler isimler birbirleriyle rakip olmadılar, feminizm trendine kendilerini teslim ettiler yani bir arada kaldılar. Kendall Jenner, Gigi Hadid ve Cara Delevingne podyumdan eve sürekli beraberler. Geçen haftalarda Gigi, “Keeping Up With The Kardashians”a konuk oldu. Kendall’la birlikte, Victoria’s Secret’ın 2016moda şovunda birlikte yürüdüler. Markanın bu kızları bir araya getirmesiyle paylaşım gücünü nasıl güçlendirdiğini bir düşünün!

“KİM” başlattı?

Sosyal medya modanın peşinden çok koştu. İlişkilerinin resmileşmesi, Anna Wintour’un Kim Kardashian ve Kanye West’i gelin-damat olarak Vogue UK Nisan 2014 kapağına taşımasıyla oldu. Annie Leibovitz’in çektiği kapakta Kim, Lanvin; Kanye de Saint Laurent giyiyordu. Zamanında Paris Hilton’un çantacısı olan Kim büyük bir gol atmıştı. Çünkü artık fareli köyün kavalcısı oydu.

Yine de olay sadece Kardashian-Jenner klanı ve onların etrafındaki kız grubu değil. Fenomen olmak günümüzde çok kolay ama denk geldiğinde inanın büyük olay! Vogue Hommes geçen ay İnstagram hesabını bir haftalığına #InbedwithFrancisco hashtag’iyle Francisco Lachowski’ye verdi. Markanın bin, üç bin arası gezinen like’ları bir anda altı bine çıktı. 17 yaşındaki Lucky Blue Smith, moda dünyasının yeni starı. Üstelik patlamasını, üç kız kardeşiyle birlikte yaşadı. Kate Moss ve Johnny Depp karması model Jordan Barrett, şu sıra en popüler erkeklerden.

En ilginç öykülerden biri de Pietro Boselli’ninki. London College’da kendi halinde bir hocayken, geçimini sağlamak için modelliğe başlar. Öğrencileri bunu keşfedince sosyal medyada patlar ve Pietro birden ‘gerçek’ bir model olur. Kendall, Lucky Blue, Olivier Rousteing ve diğerleri… Hepsinin ortak noktası sosyal medyada takip edilmeleri. Yeni nesil aşk bu olsa gerek! Ortada büyük bir sözleşme var. imzalayanlarsa milyonlarca takipçi.

Sosyal Medyanın Moda İkonları _27.jpgSosyal Medyanın Moda İkonları _2.jpgSosyal Medyanın Moda İkonları _3.jpgSosyal Medyanın Moda İkonları _9.jpgSosyal Medyanın Moda İkonları _7.jpgSosyal Medyanın Moda İkonları _26.jpg

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 6 = 4