SUHA DERBENT

PEŞİNDEN

Defalarca onun yerinde olmayı diledik. Aslında bu kısmen mümkün. Çektiği karelere baktıkça, Afrika’yı onun gözünden görüyorsunuz. Vahşi yasam fotoğrafçısı ve Sedventure fotoğraf danışmanı Süha Derbent Ruanda’yı ve yeryüzünde sadece 650 tane kalan dağ gorillerini MQ’ya anlattı.

Fotoğraflar: süha derbent

SUHA DERBENT

Gerçek şu ki 3K ekibinden üç kişi uzun zamandır onunla sadece bu sayfalarda değil de, Ruanda’da buluşmanın hayalini kuruyor… Biz böyle güzel hayaller kurarken, çok önemli bir gelişmeden haberdar olduk: Ruanda hükümeti, vahşi yaşam fotoğrafçısı, Sedventure fotoğraf danışmanı Süha Derbent’i Ruanda’nın devlet arşivini oluşturmak üzere yetkilendirdi. Birkaç bölümlük kapsamlı proje, dağ gorilleri, yağmur ormanları, volkanlar ve Ruanda’nın çocuklarını ve portrelerini kapsıyor. Süha Derbent’le bir Ruanda sohbetinde buluşmamız kaçınılmaz oldu.

3K: Ruanda nasıl bir yer? Orayı özel ve cazip kılan nedir? SÜHA DERBENT: Ruanda eşsiz güzellikteki doğası ve özellikle yağmur ormanlarıyla herkesin ilgisini çeken bir ülke. Ve elbette yeryüzünde sadece 650 tane kalan dağ gorillerini görmek isteyenler için de cazip.

3K: Turistik açıdan popüler bir ülke mi?

S.D.: Buraya dünyanın her yerinden turist geliyor. Ama sayıca çok değiller, çünkü lüks bir hizmet var ve bu bilerek seçilmiş bir turizm tavrı.

3K: Oraya gidenlerin ilk tepkisi ne oluyor?

S.D.: ilk yorumlar “mutlaka tekrar gelmeliyim”, “dağ gorillerine daha fazla gün ayırmalıyım” ve “gördüğüm en güzel doğa bu” şeklinde oluyor. Özellikle doğanın inanılmaz, insanı adeta büyüleyen güzelliği herkesi çok etkiliyor. 3K: Ruanda’yı sizinle gezmek ne demek? Neler beklemeliyiz, nelerle karşılaşırız?

S.D.: Kişiye özel olarak düzenlediğimiz organizasyonlarımızda Ruanda’da üç önemli aktivitemiz var. ilki, belki de hiçbir yerde göremeyeceğiniz güzellikteki yağmur ormanları içinde yürüyüşler yapmak. Bu yürüyüşlerin önem-

li özelliklerinden biri “gölge alan yürüyüşü” olmaları:

RUANDA’YA ULAŞIM VE KONAKLAMA

Süha Derbent, “Ruanda’ya ulaşım çok kolay. THY her gün başkent Kigali’ye uçuyor.

Yolculuk altı saat sürüyor. Gittiğinizde birçok S yıldızlı otel bulursunuz. Hatta “Hotel Rwanda” filmine konu olan otelde bile kalmak mümkün” tüyolarını veriyor.

Ormanın yoğunluğu nedeniyle güneşi direkt olarak görmeden gölgede yol alıyoruz. Herkese göre yürüyüş parkurları var. Çok seçenekli bu parkurların en kısası bir buçuk saat, en uzunu üç gün sürüyor. Bazı yürüyüşlerin sonunda ormanın derinliklerinde şelalelere ulaşıyoruz.

Ayrıca dağ gorillerini ziyaret ediyoruz.

Ziyarete açık altı goril ailesi var ve bu ziyaretler günde bir saat ve yedi metreden fazla yaklaşmama kuralıyla yapılıyor, isterse goril kendisi bize yaklaşabiliyor.

Bunun dışında, başkent Kigali’de gezecek müze, pazar yeri gibi birçok ilginç yer sayabilirim.

DETOKSCU DAĞ GORİLLERİ

3K: Dağ gorillerine en fazla yaklaşabilen fotoğrafçısınız. Bunu nasıl başardınız?

S.D.: Genel olarak hayvanlarla iletişim kurmaya ilişkin deneyimli ve ilgili biriyim. Onları anlamaya çalışıyorum. Sık gitmem ve sürekli gözlem yapmam sonucu tecrübeliyim. Ayrıca hayvan davranışıyla ilgili aldığım eğitimin de katkısı bulunuyor. Onlardan biri gibi davranmaya çalışıyor ve onların varlığımla ilgili bir endişe taşımamalarını hedef alıyorum. Sık gittiğim ailelerdeki yavrular artık beni tanıdılar. Heybetli görüntülerinin ve çok güçlü olmalarının yanı sıra dağ gorilleri aslında çok barışçıl hayvanlar. Hatta insana göre çok daha iyi huylu ve otçullardır. Volkanik dağlarda yaşar ve beslenme şekilleri gereği hepsinin yaşamları boyunca detoks yaptıkları söylenebilir. DNA’ları yüzde 97 bizimle aynı.

3K: Ruanda’ya kaç günlüğüne gitmeli?

S.D.: Ruanda’ya minimum altı günlüğüne gitmek gerek. Bu süre içinde şehir gezisi, dağ gorili ziyareti ve yağmur ormanı yürüyüşü yapılabilir. Dağ gorili ziyaretini birden fazla kez yapmak için gün sayısını artırmak gerek. Çünkü günde sadece bir kez ve bir saatlik ziyaretler düzenleniyor, ki bu onları koruma amaçlı, doğru bir tutumdur.

3K: Gitmek için en uygun mevsim hangisi?

S.D.: Şiddetli yağmur dönemi olan nisan ayı dışında her zaman gidilebilir. Ayrıca 1994’te Ruanda’da gerçekleşen soykırımın yıl dönümü olduğu için ülke çapında yas tutuluyor ve bütün yaşam bundan etkileniyor.

3K.: Oranın kültürü, insanlarıyla ilgili neler anlatabilirsiniz? Geçim kaynakları nedir?

S.D.: Başlıca geçim kaynağı tarım ve turizm olan Ruan-da’nın en önemli iki ürünü çay ve kahve. Her ikisi de gerçekten çok kaliteli. Ben evde sadece Ruanda çayı ve kahvesi tüketiyorum. Ruanda’ya gelen misafirlerimin de dönerken dostları için en çok tercih ettiği armağan çay ve kahve oluyor. Diğer yandan Ruanda denilince doğal olarak herkes 1994’te yaşanan soykırımı hatırlıyor.

SUHA DERBENT

SUHA DERBENT

SUHA DERBENT

SUHA DERBENT

SUHA DERBENT

SUHA DERBENT

SUHA DERBENT

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir