Uzak Doğu Düğünleri Nasıl Yapılır?

KELLY LAI

Konular Editörü, 3K Hong Kong

3K: Hong Kong’da düğünler ne şekilde gerçekleşiyor?

KELLY LAI: Otellerde ya da Çin restoranlarında gerçekleşiyor. Kağıt imzalama törenine bir de şahit getirilir. Son zamanlarda açık havalarda kokteyl eşliğinde gerçekleştirilen törenler arttı.

3K: İnsanlar nerede evlenmeyi tercih ediyor?

K.L.: Batı tarzı oteller, Çin restoranları ve bahçelerde düğünler yapılıyor. Kapalı mekan seçilmişse çiçeklerle süsleniyor. 3K: Gelin ve damat ne giyiyor?

K.L.: Gelin beyaz gelinlik ya da beyaz elbise giyer. Damatsa şık bir takım ya da smokin. Geleneksel düğünlerde gelinler ejderha ya da anka kuşu işlenmiş kıyafetler tercih eder, bunun şans getirdiğine inanılır. Gelinin düğün günü iki ya da üç kıyafet değiştirdiği görülür.

3K: Ne kadar zaman önce hazırlığa başlanıyor?

K.L.: Ortalama bir yıl önce. Mekan, gelinlik ve davetiye araştırılıyor. Burada aileler gelin ve damada oldukça karışır. Bazen kendi istekleriyle ailelerinkiler arasında denge kurmak zor olabiliyor.

3K: Yerel düğün gelenekleriniz neler?

K.L.: Düğünden bir ay önce iki aile birbirine çiçek, çikolata gibi sembolik hediyeler gönderir. Bu, ailelerin birbiriyle kaynaşması için sürdürülen bir gelenektir. Düğün günüyse damat ve arkadaşları gelini ve nedimeleri almak için evine giderler. Fakat nedimeler, damada belli görevler verirler. Eğer bu görevleri başarıyla tamamlarsa gelini görebilir.

Uzak Doğu Düğünleri Nasıl Yapılır?_2.jpgUzak Doğu Düğünleri Nasıl Yapılır?_21.jpgUzak Doğu Düğünleri Nasıl Yapılır?_25.jpg

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir