Vetements nedir?

2014 yılında Demna Gvasalia önderliğinde yedi kişilik tasarım ekibiyle kurulan, Fransızca’da ‘kıyafetler’ anlamına gele giyim markası. Demokratik bakış açısıyla Fransız modasına yeni bir enerji getiren Vetements, oranlarla oynayan ve sokak modasını temel alarak koleksiyonlarını oluşturan, son zamanlardaki en cool ve ‘edgy’ (sivri) marka. Şu an beşinci sezonuna hazırlanan Vetements, lüks ve şehirli sokak stilini bir araya getirerek, markanın sadece kıyafetlerden ibaret olduğunu, bir marka olarak algılanmaktan öte tasarımlarının daha çok nasıl bir ‘tavır’ ile giyilebileceğinin önemli olduğunu vurguluyor. Demna, kişilere kıyafetlerini bir araya getirirken bu parçaları sunan bir tasarımcı olduğunu söylüyor. Ona göre herkes kendisinin tasarımcısıdır!

Neye benziyor?

Koleksiyonlarıyla yeni oranlar yaratan, genellikle ‘oversized’ maskülen parçalarla oynayan, değişik katlama teknikleri, asimetrik kesimlerle alışılmadık materyalleri bir araya getirmesiyle kendine hayran bırakıyor.

Özellikle günlük giyimde hepimizin kullandığı ceket, jean pantolon, kapüşonlu sweatshirt gibi parçalardan oluşuyor koleksiyonları… Özellikle stil önderi ünlülerden Kanye West, Rihanna gibi isimler en önde kendisini desteklemekteydi. Yine sokak kültürünün dinamikliğinin göründüğü, oversized siluetlerin ön planda olduğu, bol kesim sweatshirt’ler, tailoringceket-pantolon takımlar, MA-1 bomber ceketler, tracksuit eşorfman altları ve hoodie’ler, graffiti sanatçılarının işlerini içeren parçalar, sloganlı tişörtler, çizgili maskülen gömlekler, jean’ler ve deriler koleksiyonu oluşturuyor. Özellikle sanki anneannenizin dolabından alınmış gibi görünen çiçek baskılı elbiseleri, çizgili salaş gömleklerle ve kombinezonu andıran gece elbiselerini bol kesim sweatshirt’lerle kombinliyor. Görünümleri, markanın “hype” (trend üstü) tavrını bir kez daha vurguluyor.

Ve şimdi…

Vetements’in bir sonraki defilesini ve Mart 2017Paris Fashion Week’te Balenciaga için yapacağı ilk koleksiyonu sabırsızlıkla beklemedeyiz.

Vetements nedir?_1.jpgVetements nedir?_19.jpgVetements nedir?_24.jpgVetements nedir?_26.jpgVetements nedir?_0.jpgVetements nedir?_9.jpg

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

48 + = 50